avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate BadeaDaniel

Activitate BadeaDaniel

Buna ziua ! Am fost studentul unei scoli post-liceale de asistenti medicali si in urma unor probleme aparute in scoala (urma sa se desfinteze) am luat decizia.sa ma retrag . Acum.vine problema : am apucat sa platesc si a doua transa a taxei de scolarizare in valoare de 800 de lei si abia dupa cateva zile am reusit sa inchei definitiv contractul cu scoala . La "indemnul" secretarei scolii am specificat in cerere ca doresc sa mi se restuie banii neconsumati pentru scolarizarea mea . Astept de 3 luni acesti bani si am primit doar promisiuni . O parte dintre fostii studenti si-au primit banii insa mai exista o parte care nu spera sa ii vada prea curand . Ce modalitate legala exista pentru a forta conducerea scolii sa imi dea banii inapoi ? Sau ce sa ii zic directorului pentru a-l constrange sa dea drumul banilor mai repede ? Mentionz ca in privinta directorului exista reavointa din partea lui fiind agresiv in discutii si uneori spunand ca nu vrea sa auda de noi si banii nostri . Va multumesc !
Buna ziua ! Vreau sa achizitionez o masina second hand si am o neclaritate . Eu sunt din Dragasani iar proprietarul masinii este din Bistrita . Masina este inscrisa in Romania , toate actele valabile , etc . De cate drumuri ar fi nevoie sa fac pana acolo pentru a termina procesul de inscriere . Eu vad situatia in felul urmator : merg si ii platesc omului masina , facem contractul de vanzare-cumparare pe loc si plec cu ea acasa . Depun actele necesare la autoritatea competenta de la mine si o inscriu pe numele meu . Proprietarul masinii ce trebuie sa faca pentru a radia masina ? Ii este suficient contractul de vanzare-cumparare incheiat intre noi ? Sau este nevoie sa mai fac eu un drum pana acolo cu alte acte si masina ? V-as ruga sa imi explicati exact pasii pe care trebuie sa-i urmez si acte;e necesare pentru fiecare operatiune . Nu am mai achizitionat o masina pana acum si chiar nu stiu despre ce este vorba . Va multumesc !