avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate tibiche

Activitate tibiche

Exact aceasta am inteles si eu. Doar ca nu stiu cum se poate defini "specificându-se calitatea în care aceasta poate utiliza vehiculul". Trebuie facut inca un contract...sau ce altceva? Presupun ca certificatul de casatorie nu este sufficient...sau poate ma insel.
Multumesc pentru raspuns. Dar Articolul 3 aliniatul 2 cap I din ORDIN nr. 1.501 din 13 noiembrie 2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea
autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor spune asa
ART. 3
(1) Înmatricularea, înregistrarea şi autorizarea provizorie sau pentru
probe se efectueazã pe numele proprietarului de vehicul.
(2) La cererea scrisã a proprietarului unui vehicul, în certificatul
de înmatriculare sau de înregistrare se poate înscrie şi o alta persoana
decât proprietarul, specificându-se calitatea în care aceasta poate
utiliza vehiculul. În cazul în care proprietarul vehiculului este o
societate de leasing, în certificatul de înmatriculare sau de
înregistrare se menţioneazã şi datele de identificare a utilizatorului.

Din aceasta inteleg ca este posibil si in cazul in care proprietarul nu este societate de leasing..., altfel ce rost are stipularea din ultima propozitie?
Buna ziua,

Ma confront cu urmatoarea situatie:
Am achizitionat un autoturism importat din Germania. Contractul a fost facut pe numele sotiei.
In certificatul de inmatriculare pot aparea eu ca utilizator si ea proprietar (ea nu are permis de conducere)? in legislatie scrie ceva de genul "In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul In virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita In cerere;". Doar ca nu stiu ce se intelege prin
"drept legal".

Multumesc de ajutor.