avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate sorinebi

Activitate sorinebi

Salut, stiu ca suna nepotrivit dar stie cineva unde se pot gasi ce tipuri de blocuri sunt in Bucuresti? si ma refer la tipul de constructie,grad seismic,izolatie,bla bla....nu reusesc sa gasesc decat discutii generale si eu am nevoie de ceva cu poza si toate specificatiile.....nu pot alege intre doua apartamente, in blocuri diferite..
Multumesc mult!
Sa inteleg ca trebuie sa obtin Titlul de proprietate chiar si dupa 50 de ani de la cumpararea terenului?
Buna ziua, am un teren , mostenit in urma decesului ambilor parinti. Terenul a fost dobandit de ei,cu inscrisuri sub semnatura privata in 1953.Eu , impreuna cu fratii mei am facut succesiunea si lotizarea la notar, in baza certificatului de mostenitor. Dupa ce fac cadastru, pot vinde terenul sau am nevoie de titlu de proprietate?
Multumesc!
Buna ziua, am urmatoarea problema, un teren intravilan, mostenit intre doi frati, cu succesiune facuta la notar si casa batraneasca daramata cu autorizatie de demolare. Cand am vrut sa fac cadastrul, fratele meu nu rcunoaste masuratoatrea, respectiv granita, asta in conditiile in care terenul meu este la stada si este incercuit de un vecin cu cadastru facut si terenul fratelui plus drumul lui de servitute. Ce posibilitati am sa fac cadastrul in conditiile in care el nu vrea sa semneze intelegerea amiabila......Si mai doresc sa intreb cum a reusit sa si ia autorizatie de constructie, in conditiile in care terenul nu a fost cadastrat niciodata, nici parcelat, nici intreg(inainte de mostenire)
Răspuns la discuția Incalcare proprietate
Intrebarea era daca se poate ingusta drumul de sevitute astfel sa pot ajunge la suprafata care o am pe acte....adica e obligatoriu sa aiba 3 m latime?
Va salut cu respect !
Am nevoie de sfat in urmatoarea problema, am mostenit un teren, impreuna cu fratele meu si am facut succesiunea, astfel el are parcela din spate si drum de servitute ,lat de 3 m, iar eu am parcela din fata, cu deschidere in strada de aprx.12 m. El a construit o casa, cu autorizatie de constructie pe parcela lui iar acum, dupa 3 ani, cand doresc sa vand partea mea, am constata la masuratoarea facuta de cadastrist ca are casa construita pe granita, chiar incalca putin. Intrebarea mea este daca mi poate ceda o parte din drumul de servitute astfel incat eu sa ajung fizic la suprafata din acte.....in caz contrar cred ca va trebui sa ma juc cu el si probabil va trebuii sa darama casa.


VECIN 1





Lotul 1


VECIN 3 VECIN 2



lotul 2 lotul 3




STRADA

schita arata cam asa,eu am lotul 2 iar el are 1 si 3 si vreau sa stiu daca mi poate vinde o bucata din acel lot3, care reprezinta drumul de servitute, lat de 3 m.
Multumesc mult!
Buna ziua, in 2009 am demolat o casa veche de paianta, cu autorizatie de demolare. Anul asta, cand doresc sa vand terenul, am constatat ca apare inca casa veche si eu nu mai gasesc autorizatia de demolare(demolare facuta in regim propriu ). Cum procedez sa pot face cadastru astfel sa pot vinde terenul.
Multumesc!
Buan ziua, doresc sa reamenajez un apartament si nu am reusit sa aflu daca desfintarea unei usi ( de la sufragerie) si tocul ei ma obliga sa am autorizatie de constructie. Si urma intrebarea daca pt scoaterea geamurilor si a usii care dau in balcon din sufragerie trebuie autorizata ( mentionez ca nu sparg peretii dar as vrea sa i modific un pic, adica sa fac o arcada in locul usii.
Multumesc!
Răspuns la discuția masina vanduta fara acte
Intrebarea mea era daca cei de la taxe si impozite trebuie sa accepte declaratia mea notariala sau gasesc fel de fel de tertipuri pt a ma refuza. Acum trei zile cand am fost sa mi platesc amenzile si impozitul, am intrebat o doamna "consilier"ce trebuie sa fac iar rspunsul m a lasat mut .....sa astept ca masina sa faca 30 de ani sa nu mai platesc impozit???????????????????
Salut, acum 4 ani un prieten a instrainat o masina stricata, aflata pe numele meu,catre un baiat destept care a disparut. Prietenul meu a pierdut si contractul de mana facut cu respectivul si a avut grija sa i dea si talonul si cartea masinii. Acum sunt in situatia in care nu mai am masina,nici acte sau o cipie a acestora. Pana acum nu am primit amenzi, dar platesc anual impozitul,destul de mare, motor de 3000. Cum o pot scoate legal de la impozit?
Multumesc!