Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren doar cu actul de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren doar cu actul de succesiune

Buna ziua, am un teren , mostenit in urma decesului ambilor parinti. Terenul a fost dobandit de ei,cu inscrisuri sub semnatura privata in 1953.Eu , impreuna cu fratii mei am facut succesiunea si lotizarea la notar, in baza certificatului de mostenitor. Dupa ce fac cadastru, pot vinde terenul sau am nevoie de titlu de proprietate?
Multumesc!
Dupa ce inscrieti terenul la cartea funciara puteti vinde in baza certificatului de mostenitor.
Opinia mea este ca nu va inscrie terenul la cartea funciara fara titlu de proprietate,certificatul de mostenitor face face dovada calitatii de mostenitor si dovada dreptului de proprietate dar, nu tine loc de titlul de proprietate,nu este prin el insusi titlu de proprietate, creeaza doar o prezumtie simpla de proprietate ptr.mostenitori.
Sa inteleg ca trebuie sa obtin Titlul de proprietate chiar si dupa 50 de ani de la cumpararea terenului?
danpopescu2011 a scris:

Opinia mea este ca nu va inscrie terenul la cartea funciara fara titlu de proprietate,certificatul de mostenitor face face dovada calitatii de mostenitor si dovada dreptului de proprietate dar, nu tine loc de titlul de proprietate,nu este prin el insusi titlu de proprietate, creeaza doar o prezumtie simpla de proprietate ptr.mostenitori.

@danpopescu2011, ce spuneti dvs. a fost valabil pe VCc, pe NCc s-a mai schimbat legea.

Articolul 1.133 - Efecte
(1) Certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor, legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia.