avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren doar cu actul de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren doar cu actul de succesiune

Buna ziua, am un teren , mostenit in urma decesului ambilor parinti. Terenul a fost dobandit de ei,cu inscrisuri sub semnatura privata in 1953.Eu , impreuna cu fratii mei am facut succesiunea si lotizarea la notar, in baza certificatului de mostenitor. Dupa ce fac cadastru, pot vinde terenul sau am nevoie de titlu de proprietate?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 12:06, 22 August 2016
Dupa ce inscrieti terenul la cartea funciara puteti vinde in baza certificatului de mostenitor.
Opinia mea este ca nu va inscrie terenul la cartea funciara fara titlu de proprietate,certificatul de mostenitor face face dovada calitatii de mostenitor si dovada dreptului de proprietate dar, nu tine loc de titlul de proprietate,nu este prin el insusi titlu de proprietate, creeaza doar o prezumtie simpla de proprietate ptr.mostenitori.
Sa inteleg ca trebuie sa obtin Titlul de proprietate chiar si dupa 50 de ani de la cumpararea terenului?
danpopescu2011 a scris:

Opinia mea este ca nu va inscrie terenul la cartea funciara fara titlu de proprietate,certificatul de mostenitor face face dovada calitatii de mostenitor si dovada dreptului de proprietate dar, nu tine loc de titlul de proprietate,nu este prin el insusi titlu de proprietate, creeaza doar o prezumtie simpla de proprietate ptr.mostenitori.


@danpopescu2011, ce spuneti dvs. a fost valabil pe VCc, pe NCc s-a mai schimbat legea.

Articolul 1.133 - Efecte
(1) Certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor, legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate apartament Alexandra_Apostol Alexandra_Apostol Buna ziua, in urma decesului matusii mele materne ( nu a avut familie) am facut succesiunea si am primit mostenire prin renuntarea mamei unic mostenitor in ... (vezi toată discuția)
Valabilitate certificat mostenitor cudrencocarmen cudrencocarmen daca un certificat de mostenitor din anul 1953 poate fi considerat titlu de proprietate in anul 2009 si sa il folosesti pentru succesiunea. V-as ruga mult ... (vezi toată discuția)
Certificatul de mostenitor este unul si acelasi cu cel de proprietate? ... aurelia2020 aurelia2020 Certificatul de mostenitor este unul si acelasi cu cel de proprietate? Am facut succesiunea dupa ambii parinti si notarul mi-a eliberat certificat de ... (vezi toată discuția)