avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaVar

Activitate IoanaVar

Va multumesc frumos pentru raspuns ! O singura scurta intrebare mai am: nefiind salariata in alta parte, deci neavand un contract de munca obisnuit, firma aceasta cu care am contr. drepturi autor este obligata sa imi retina si contrib. pentru sanatate, nu-i asa ? Eu fiind, prin urmare, asigurata medical. Adica, aceasta retinere nu e optionala in cazul meu.
Multumesc inca o data pt. lamuriri si o primavara frumoasa si dv!
Buna seara,
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns privind contributiile sociale aferente unui Contract cesiune drepturi patrimon. rezult. din dr. de autor. Mentionez ca NU sunt salariata, NU am un contract in alta parte. In acest contract este mentionat ca firma retine impozitul pe venit si contributiile sociale individ. in cf. cu legislatia in vigoare. Aceasta inseamna ca firma cu care am incheiat contractul imi retine toate contrib., incl. pt sanatate, pensie... Eu trebuie sa inregistrez contractul la ANAF, insa am citit un ghid pe site-ul dv.in care se spune ca Anaf poate reclasifica activitatea. Nu stiu ce inseamna asta... Mentionez ca traduc filme, acasa, imi folosesc propriile bunuri pentru desf. activit. si evident cunost. lingvistice. Dar din moment ce firma inregistreaza contractul si imi retine taxe si impoz., eu de ce trebuie sa mai declar? Risc , in cazul meu, sa fiu reclasificata si cum ? Ce penalizari sunt daca am intarziat 2 luni inregistrarea ?
Va multumesc frumos pentru raspuns!