avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate pansela

Activitate pansela

Nu se poate stimate domn deoarece asa cum am mentionat anterior lumea este '' prostita '' la propriu de un grup de personane '' interesate '' Din 14 locuinte pe scara , 4 au datorii foarte mari la AP din cauza apei neplatite( motiv pentru care m-am bransat individual ) , 4 locatari imi impartasesc doleantele iar restul se complac in minciunile presedintelui de asociatiesi ale administratorului.

In legea asociatiilor de proprietari am citit ca AP este responsabila pentru intretinere si reparatii in solidar cu proprietarii. Unde pot reclama ca nici proprietarii si nici AP nu iau masuri pentru curatenia subsolurilor celorlalte 2 scari care ne afecteaza si pe noi ?

Art. 14. - Proprietarul este obligat să menţină proprietatea sa individuală, apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, în stare bună, pe propria cheltuială. Niciun proprietar nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau individuală a celorlalţi proprietari din condominiu.

Art. 34. - (1) Administrarea, întreţinerea, investiţiile şi reparaţiile asupra proprietăţii comune sunt în sarcina asociaţiei de proprietari. (2) Asociaţia de proprietari angajează persoane fizice atestate pentru funcţia de administrator sau încheie contracte cu persoane juridice specializate şi autorizate pentru realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrării, întreţinerii, investiţiilor şi reparaţiilor asupra proprietăţii commune

Art. 56. - (1) Constituie contravenţii următoarele fapte: a) neluarea de către proprietari, de către asociaţia de proprietari sau de către comitetul executiv al asociaţiei de proprietari a tuturor măsurilor necesare pentru repararea şi menţinerea în stare de siguranţă a clădirii şi a instalaţiilor comune aferente (ascensor, hidrofor, instalaţii de alimentare cu apă, de canalizare, de încălzire centrală, de preparare şi distribuire a apei calde, instalaţii electrice şi de gaze, centrale termice, crematorii, instalaţii de colectare a deşeurilor, instalaţii de antenă colectivă, telefonie etc.) pe toată durata existenţei acestora;

Aici poate ma lamuriti si pe mine - Multumesc anticipat
Deci ar trebui sa ma resemnez - sa le platesc salariile degeaba si sa suport mirosurile ingrozitoare de la dejectiile infiltrate de la celelalte 2 scari. IMI ESTE FOARTE GREU SA FAC ASTA .

Orasul meu - Calan nu este nici pe departe Bucuresti-Deva sau alt oras civilizat

Acele 2 subsoluri imi aduc un mare prejudiciu-Vine sezonul cald-tantarii si posibil boli , potential foarte grave pentru copii nostri . Totodata afecteaza si structura blocului deoarece subsolurile sunt pline de apa si dejectii.

Din cate stiu si am citit obligatia sa repare este a proprietarilor de pe cele 2 scari Daca ei nu doresc acest lucru , nimeni si nimic nu ii poate obliga sa o faca? Iar eu si inca cativa locatari cu copii mici - responsabili ca cetateni - trebuie sa ne resemnam? Sau sa le reparam noi de pe alta scara subsolul lor ? Nu ne permitem financiar acest lucru.
eu sunt singura care a platit interfonul proprietarului unde este legat interfonul
nu avem serviciul de curatenie prestat de asociatie fiindca a fost taiat pentru neplata
eu am contracte individuale cu toti furnizorii-energ. el. , gaz , apa , canalizare , cablu tv-absolut tot , facute fiindca am pe scara cativa mari rau platnici si ne taiau apa datorita lor foarte des M-a costat 1500 roni doar apa sa o trag separat

Datorita faptului ca Asociatia nu se implica sa forteze sau sa lamureasca proprietarii celorlaltor 2 scari sa isi curate si sa repare subsolul fiindca apa cu dejectii se infiltreaza si pe scara mea am refuzat sa le platesc acea taxa pentru salariile lor iar ei pun penalizari Principial consider ca trebuie sa primesti ceva contra unei sume de bani . Astept macar implicare din partea lor insa imi spun ca '' e usor sa faci rau '' insa AP are mijloacele la indemana de a rezolva curatenia celor 2 subsoluri Eu nu imi permit sa curat pe banii mei alt subsol de la alta scara si sa ii recuperez in instanta

As vrea sa le fac plangere celor de la asociatie insa nu stiu exact unde - DSP sau chiar plangere penala



Salubritatea o platesc pe nr. de personane prin contract individual la firma de salubritate

Trebuie sa platim si acea taxa care reprezinta salariile lor-presedinte - cenzor si comitet executiv-OK , dar ei nu trebuie oare sa se implice sa lamureasca sau sa oblige prin instanta proprietarii celor 2 scari alaturate sa isi curate subsolurile deoarece se infiltreaza si in subsolul scarii mele dejectiile? ACEASTA ESTE DOLEANTA MEA. Lor cand le-am spus si le-am facut si sesizare scrisa ridica din umeri sau la cea scrisa mi-au raspuns ca au luat act dar de 2 luni nu au facut nimic si nici nu vor face
va multumesc ptr. raspuns
interfonul este legat la curent la o persoana de la parter-nimeni nu ii da bani-acordul a fost de 1 leu pe luna- AP nu vrea sa il bage la cheltuieli comune
- lumina pe casa scarii nu exista la comun
-gunoiul il platim la firma de salubritate
-NU AVEM NICI UN SINGUR SERVICIU DE PRESTAT PE CARE SA IL PLATIM LA ASOCIATIE----SI EI VOR SALARII

--- Aceasta este durerea mea si a inca catorva locatari insa mai purin de 50% fiindca restul au datorii mari si primesc si apa de la asociatie - nu au contorizare individuala ca si mine
Nimic din ce mi-ati enumerat mai sus nu se regaseste ca si servicii prestate de asociatie
Credeti-ma ca nu fac nimic in afara faptului ca ne ia bani degeaba.
As putea face plangere penala impotriva lor pentru faptul ca am facut sesizare cu privire la curatarea subsolului iar ei nu vor sa se implice sub nici o forma? sau o reclamatie la DSP ?

Scuze ptr. deranj si va multumesc inca o data !
salariile dumnealor-atat

Insa fara a face nimic pentru mine - absolut nici un serviciu , este normal sa ii platesc?

La 2 scari din 4 , subsolurile sunt pline de dejectii inundand si scara mea si ei spun ca nu au mijloacele necesare sa ii forteze pe acei locatari sa isi repare subsolurile,Nu ar fi in competenta AP sa ii actioneze in instanta sau sa ii lamureasca sa isi repare instalatiile de canalizare? Sau ar trebui sa inaintez eu in instanta o actiune impotriva asociatiei?

Va multumesc pentru raspuns?
Desi am contorizare individuala la toate serviciile , Asociatia de proprietari ma obliga la plata unei taxe de apartament fara sa imi livreze nici un serviciu.Este corect sa platesc un mare '' nimic '' ?