avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suportarea si repartizarea cheltuielilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suportarea si repartizarea cheltuielilor

Desi am contorizare individuala la toate serviciile , Asociatia de proprietari ma obliga la plata unei taxe de apartament fara sa imi livreze nici un serviciu.Este corect sa platesc un mare '' nimic '' ?

Ati solicitati clarificari presedintelui AP cu privire la aceasta taxa de apartament, ce anume reprezinta?

Poate sunt cheltuielile repartizate pe cota parte indiviza, plata administratorului, a femeii de serviciu, alte cheltuieli fata de cele repartizate pe baza consumurilor individuale.
salariile dumnealor-atat

Insa fara a face nimic pentru mine - absolut nici un serviciu , este normal sa ii platesc?

La 2 scari din 4 , subsolurile sunt pline de dejectii inundand si scara mea si ei spun ca nu au mijloacele necesare sa ii forteze pe acei locatari sa isi repare subsolurile,Nu ar fi in competenta AP sa ii actioneze in instanta sau sa ii lamureasca sa isi repare instalatiile de canalizare? Sau ar trebui sa inaintez eu in instanta o actiune impotriva asociatiei?

Va multumesc pentru raspuns?
Va dau doar cateva exemple de cheltuieli ce nu prea se pot contoriza si nu se pot plati direct de catre proprietarii de apartamente catre furnizori sau prestatori, iar unele din acestea poate se intalnesc si in asociatia dumneavoastra:
- intretinerea si repartiile lifturilor
- iluminatul pe casa scarii
- intretinerea instaltiilor comune de alimentarea cu apa
- intretinerea instaltiilor comune de canalizare si apa pluviala
- salubritatea - gestionarea gunoiului aruncat la ghena, tomberoane sau container
- reparatiile teraselor comune, ale casei scarii, geamuri pe holuri, usi de intrare in bloc, interfoane de acces...
- gestionarea consumului de apa avand in vedere ca marea majoritate a furnizorilor de apa incheie contracte cu asociatia si factureaza atat cat intra in bloc fara a se implica in gestionarea consumurilor pe fiecare apartament
- realizarea operatiunilor de dezinsectie-dezinfectie-deratizare
- intretinerea curateniei pe casa scarii, holuri, lift, trotuar din fata scarilor...
Daca macar o parte din acestea se realizeaza prin asociatie, conform legii 230/2007 asociatia trebuie sa aiba presedinte, comitet executiv, cenzori, administrator, contabil... Macar o parte din acesti oameni trebuiesc platiti pentru ca gestioneaza ceea ce spuneam mai sus.

Daca sunt probleme la subsol, discutati in adunarea generala, in comitet, cu presedintele... si solicitati sa se repare, sa se faca remedierile necesare. Se poate decide sau hotari constituirea de fonduri pentru reparatii, bani ce-i suportati dumneavoastra proprietarii, proportional cu suprafatya utila a fiecarui apartament.
Nimic din ce mi-ati enumerat mai sus nu se regaseste ca si servicii prestate de asociatie
Credeti-ma ca nu fac nimic in afara faptului ca ne ia bani degeaba.
As putea face plangere penala impotriva lor pentru faptul ca am facut sesizare cu privire la curatarea subsolului iar ei nu vor sa se implice sub nici o forma? sau o reclamatie la DSP ?

Scuze ptr. deranj si va multumesc inca o data !
Imi pare rau dar nu am vazut blocuri in Romania care sa nu aiba cate ceva din ce am spus. Nu aveti lift, usa de inrare in casa scarii, interfon, limina pe casa scarii, terase pe bloc, loc de aruncat gunoili...?

Da, pentru neindeplinirea atribuitiunilor celor pe care i-ati ales sa gestioneze asociatia aveti posibilitatea sa luati masuri:
- alegeti altii la urmatoarea adunare generala
- sesizati Directia de sanatate publica pentru mizeria de la subsol
- sesizati serviciul asociatii de proprietari din primarie
...

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de intretinere in lipsa de acasa KLTM KLTM Am lipsit din locuinta cateva luni si am facut o cerere de scoatere de la intretinere. Zero persoane sa puna. Vad cu stupoare ca au pus zero persoane insa ... (vezi toată discuția)
Asociatii de proprietari/ intretinere maxemilian maxemilian Buna ziua, Va rog, sa-mi spuneti ce cheltuieli ale Asociatiei de Proprietari nu ar trebui sa le platesc daca nu locuieste nimeni in apartament. Mentionez ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa platesc salariile de la asociatia de proprietari, daca am cerere ca nu mai locuiesc la adresa respectiva? Danuta_aga Danuta_aga in luna aprilie am facut cerere sa fiu scoasa de la cheltuielile asociatiti de proprietati( apa, curent, salubritate), motivul a fost faptul ca ne-am mutat in ... (vezi toată discuția)