avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate Nicolaus112

Activitate Nicolaus112

Răspuns la discuția RATB amenda fara sens !
Buna seara ,
Defapt domnule Antdy mentalitatea dv sta la baza amenzi pe care am primit-o , cea ce reprezinta inclinatia postcomunismului, Sunt singur ca nu ati citit nici macar tot ce sa scris !

Pe mine nu ma intereseaza ce-i 150 Ron cum va imaginati , pe mine ma intriga faptul ca au ignorat calatoriile dupa card , faptul ca eu am compustat calatoria si mie mi se scria amenda ! iar 5 persoane coboarau fara sa aibe card.

Aici nu implicam instinctele primare de aparare a aproapelui domnule Antdy, pentru ca nu suntem in era pestilor !

Aici e vorba de statul Roman care mi-a dat amenda si calatoria era platita ! iar acei controlori erau dispusi sa aranjeze persona corecta nu ce-a care nu are card si nu a platiti niciodata.

Exact si ce spuneau "stai ca te aranjam noi" .


Ei au aranjat o persoana care platea si plateste bilet din 2008 de cand sunt major si constient de responsabilitati iar persoanele care nu au platit niciodata au coborat si au scapat bazma curata.

RATB au dedicat campania asta, numai ca au angajati cu IQ de pus la indoiala pentru actioneaza in sens invers campaniei lor !

Răspuns la discuția RATB amenda fara sens !
Buna seara cyan

Pot sa profit? , la ce va referiti ?

Maine voi depune contestatie....
Răspuns la discuția RATB amenda fara sens !
Va salut, Nu cred ca pot face asta pentru ca in procesul verbal scrie: " 2 Persone o validare"

Si nu are sens sa fac asta !? odata ce viitoarea sotie nu i sa cerut nici un act de identitate ?!

Cardul e proprietatea mea iar calatoria a fost completata de mine mi-se pare absurd ce se poate intampla in Romania.

Calatoria platita si trebui sa "omit" ?

Mi-am platit calatoria nu ? de ce nu i sa cerut nici un act sotiei ?

De ce scrie in procesul verbal contraventie : " a calatorit fara bilet" pe numele meu o data ce eu am compostat calatoria de pe cardul meu ?


Mentionez nu am semnat procesul verbal, nu am semnat primirea prin posta !

Mentionez nimeni nu a vrut sa fie martor in tramvai toata lumea a vazut ce vor sa faca !

Mentionez nici unul din controlori nu sa legitimat !
Buna seara.
Ma numesc Nicolaus, Duminica 28 feb m-am urcat alaturi de viitoarea mea sotie in tramvaiul 35 de la statia Cesarom alaturi de noi au urcat numai putin de 7 controlori ! fara exagerare erau 7 controlori 4 imbracati in negru iar restul imbracati normal, sotia a uitat portofelul acasa , eu am cumparat calatori cu 15 min inainte sa ne urcam in tramvai am incercat sa "compostez"pentru ambele persone insa nu am apasat pe "2" si sa "compostat" o singura data !

Ne-au abordat cerandu-ne sa prezint cardul de calatorii, am prezentat cardul, pe cardul meu era o singura calatorie !

Mi-a cerut buletinul si au inceput sa-mi scrie amenda , fara sa-i solicite sotiei nici un act de identitate sau explicatie, mi-au scris mie posesorului cardului amenda , mi-au zi in prealabil sa le dau 60 de lei si nu scriu ei amenda ! , erau aproximativ 5 - 6 persoane pe care le-au lasat sa coboare fara cartela de calatorie ! eu cetatean care imi platisem calatorile cu 15 min in urma mi-se scria amenda !

Astazi mi-a sosit amenda pentru calatoria in tranvai ! in care eu am platit calatoriile si de altfel mi-am compostat calatoria.

Ce pot face in situatia asta ? intr-o tara plina de coruptie in care eu imi platesc calatoria mi-se scrie amenda timp in care sunt lasat-i sa coboare 5 -6 persoane fara card fara nimic li-se face semn sa coboare i-ar ce-l ce palteste calatoriea i-se scrie amenda !

Am bonul de la ghiseul unde achitam cu 15 mi in urma calatorile ! am cardul unde se vede clar "compostarea"

Sper ca are cineva o solutie, toate cele bune.