avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate cristinagrigorescu10

Activitate cristinagrigorescu10

Am si eu urmatoare situatie:

O angajata aflata in CCC in timpul fuziunii prin absorbtie a societatii "X" unde este angajata cu o alta societate,"Y" . Se intoarce din CCC, lucreaza cateva luni si se face desfiintare de post.
Aceasta se intoarce si doreste adeverinta de vechime in munca cu privire la anii lucrati la firma "X".. Cum procedez?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Registre situatii de urgenta
Multumesc frumos! o zi usoara!
Buna ziua,

In lista documentelor necsare pentru P.S.I.- S.U. apar 4 categorii de registre:

1. Registru de consemnare efectuare instructaje cu semnaturile participantilor
2.Registru de rapoarte de consemnare a controalelor
3.Registru de consemnare a permiselor de lucru cu foc
4.Registru de control alsistemelor si instalatiilor de semnalizare, alarmare,alertare ,limitare stingere a incendiilor.

Ma poate ajuta cineva, sa-mi spuna si mie cum trebuie sa arate aceste registre?
Multumesc anticipat
Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma ajutati si pe mine.

In situatia in care exista doi angajatori ( angajatoul 1 - angajatorul propriu zis si angajatorul 2 - angajatorul unde a avut loc evenimentul), decizia de nominalizarea a persoanelor ce participa in comisia de cercetare a evenimentelor trebuie sa fie emisa si de angajatorul 1, sau in procesul verbal de cercetare angajatorul 2 trece si persoana nominalizata de angajatorul 1 fara a avea nevoie de o decizie din partea lor?
Si as vrea sa stiu si daca angajatorul 2, cel ce este obligat sa intocmeasca procesul verbal, emite si el o decizie de nominalizare sau trece direct in procesul verbal persoanele ce vor fi parte din comisi?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un model de notificare de plata.
In cadrul firmei sunt anumiti angajati sau fosti angajati ce au de platit catre firma anumite facturi de telefon, facturi din cumpararea de bunuri ale firmei dar si avansuri spre decontare.
Vrem sa trimitem aceste notificari de plata pentru a ne recupera, atat cat se poate, din sumele datorate.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu raspunsul la o intrebare: Daca mai multi salariati, chiar fosti salariati ai unei societati comericale, au anumite datorii catre societate ( factura de telefon, avans spre decontare), care este termenul de prescriptie al acestor datorii?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare in legatura cu Munca prin agent de munca temporara:
Art. 96, alin.3 din Codul Muncii prevede: " Agentul de munca temporara este cel care retine si vireaza toate contributiile si impozitele datorate de salariatul temporar catre bugetele statului si plateste pentru acesta toate contributiile datorate in conditiile legii." Alin. 4 insa, vine si ne "spune": " In cazul in care in termen de 15 zile calendaristice de la data la care obligatiile privind plata salariului si cele privind contributiile si impozitele au devenit scadente si exigibile, iar agentul de munca temporara nu le executa, ele vor fi platite de utilizator [..]".
Intrebarea mea este: Exista vreo modalitate legala prin care ca si utilizator ne putem asigura ca nu vom ajunge in pozitia platii salariului, contributiilor si impozitelor?
Va multumesc frumos!