avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate lenus70

Activitate lenus70

Cum poate chiriasul sa isi asigure locuinta inchiriata in conditiile in care proprietaru refuza sa faca acest lucru si sa puna la dispozitia chiriasilor documentele necesare in vederea inchierii asigurarii locuintei.Multumesc.
Răspuns la discuția Recurs- motivare
Va multumesc! O zi frumoasa!
Buna ziua! Cererea de motivare a recursului se depune odata cu solicitarea recursului?Multumesc!
Va multumesc! Asta stiam si eu. Problema este urmatoarea: o zi inecepe la ora zero si se termina la orele 24.Salariata respectiva a lucrat in data de 04.07.2016 de la ora zero la ora 6 cand a terminat programul, a plecat la spital, a fost internata si a primit medical incepand cu 04.07.2016. Daca este pontata in intervalul zero-6 se suprapune cu prima zi de concediu medical. Cum procedam?
Buna ziua! Salariatii care au la locurile de munca un climat termic adecvat- instalatii de aer conditionat- mai beneficiaza de dreptul a primi apa in zilele caniculare?.Angajatii unei Regii care sunt repartizati in diverse puncte de lucru in Bucuresti au obligatia de a veni, din timpul liber, sa ia apa de la sediul institutiei sau angajatorul trebuie sa le distribuie apa la locurile de munca in zilele caniculare? Multumesc.
Buna ziua! Daca un salariat care lucreaza 12 cu 24 ore (dispecer) intra in concediu medical in intervalul 04.07- 18.07.2016 iar in noaptea de 3/4 iunie a lucrat cum este pontat in aceasta noapte (era duminica spre luni)? Salariatul la iesirea din tura a mers la medic si a fost internat. Va multumesc!
Răspuns la discuția Proprietarul nu e proprietar
Va multumesc pentru raspuns!
Am cerut acte,restituirea chiriei incasate abuziv pe perioada cand nu mi s-a permis accesul in locuinta si sanctionarea persoanelor vinovate. Dar au refuzat sa imi dea un raspuns. Fostul sef al spatiului locativ, aflat in functie la incheierea contractelor de inchiriere este anchetat. Dat fiind faptul ca am vazut moartea cu ochii cand am fost inundata cu apa fiarta in timp ce dormeam din vina constructorului si a modului cum s-a facut receptia imobilului asigurarea e necesara. Procesul e o presiune in plus pentru mine, trebuie sa ma invoiesc de la serviciu, taxa de timbru a fost 25%din salariu iar in instanta ma reprezint singura. Venitul meu e de 1 400 lei. E greu dar nu renunt la dreptul meu. Wekeend placut!
Răspuns la discuția Proprietarul nu e proprietar
Buna ziua! In timp ce eu solicitam informatii despre statututul juridic al imobilului pentru a putea incheia personal o asigurare a locuintei dat fiind numarul crescut de inundatii care au avut loc la scurt timp dupa ce ne-am mutat in locuintele sociale din imobilul respectiv si restituirea chiriei pe perioada cand nu mi s-a permis accesul in locuinta (desi plateam chirie) primaria m-a dat in judecata pe motiv ca am restanta la intretinere suma ce a fost achitata. De fapt ei s-au infuriat pe mine din momentul in care am solicitat sprijinul Presedintiei pentru a putea intra in case. Comisia trimisa in control de Presedintie a constatat ca am spus adevarul si ca timp de sapte saptamani de la incheierea contractului de inchiriere cei de la primarie-spatiul locativ m-au privat de dreptul de a utiliza locuinta pentru care plateam chirie.Dupa acest control am primit jignirile de rigoare alaturi de reprosul ca ,,trebuia sa solicit sprijin presedintiei doar pentru mine nu si pentru vecini". Acum in instanta refuza sa imi dea detalii despre statutul juridic al imobilului . Asa cum am mai precizat imobilul a fost construit cu fonduri europene pe un teren aflat in litigiu cu o persoana privata(aceasta castigand procesul) situatie ce nu a fost adusa la cunostinta chiriasilor. Ce ar trebui sa solicit in instanta pentru a putea obtine detalii despre statutul juridic al imobilului si al primariei ca ,,proprietar" ce a dat in folosinta un imobil construit abuziv pe proprietatea altuia?Daca ar fi fost in regula ar fi pus la dispozitie documentele solicitate. Va multumesc
Buna ziua! In anul 2010 am inchiriat o locuinta sociala despre care nu mi s-au foarte multe detalii. Timp de 5 saptamani nu mis-a permis accesul in locuinta de catre primaria s 3 desi plateam chirie. Am apelat la Presedintie de am putut intra in casa, surprinzator, dar au intervenit rapid. La o luna si jumatate de cand m-am mutat in casa , in timp ce dormeam am fost inundata cu apa fiarta,instalatia de la baie s-a facut bucati. Eu mi-am fracturat piciorul stang pentru ca am alunecat pe parchet. Noroc cu vecinii care erau acasa la acea ora ca altfel imi ramanea copilul orfan,eu nu ma puteam trezi din cauza aburului care ma sufoca.Dupa ce mi-am revenit am cerut detalii despre asigurarea locuintei, despre situatuatia juridica a imobilului. Nimeni nu imi dadea nici un raspuns.Dupa mai multe cercecetari am aflat ca imobilul a fost ridicat pe proprietatea unui particular care a castigat procesul. Din acest motiv primaria nu a putut incheia asigurarea imobilului si nici eu ca chirias nu puteam incheia o asigurare, situatie care a fost ascunsa la incheierea contractului de inchiriere. La toate solicitarile mele nu am primit nici un raspuns. Situatia incerta a statutului de,,proprietar" a primariei face ca prelungirea contractului initial de inchiriere de 3 ani sa se faca prin acte aditionale de la an la an.Eu nu am dorit decat sa mi se respecte dreptul de a-mi asigura siguranta in locuinta. Inundatia a avut loc din vina constructorului si a modului cum a fost facuta receptia imobilului. Desi eu am facut plangere impotriva ,,proprietarului(ramasa pe loc) acesta a inaintat actiune in instanta. Acum suntem in etapa de apel si refuza sa aduca un act doveditor care sa ateste caprimaria este proprietarul real
al imobilului. Am apelat si la mediator(inainte de a incepe actiunea) sperand ca
se poate ajunge la o intelegere amiabila (chiar daca au mintit intentionat)care sa imi permita sa imi asigur locuinta. Daca erau in regula imi puneau la dispozitie documentele solicitate de nenumarate ori.Cum ii pot determina sa aduca in
instanta actele care dovedesc ca primaria este sau nu proprietarul imobilului? Va multumesc.