avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate conduras

Activitate conduras

complex raspuns si va multumesc, insa...

1. art. 76
spune clar..."indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă acordate persoanelor care obțin venituri din salarii și asimilate salariilor."

nu generalizeaza indemnizatiile.

2. Art.729 C.proc.civ
(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:

aici vorbim doar de salarii si venituri periodice...precum si alte sume ce se platesc periodic.


Aici este dilema mea: salariu nu este, indemnizatie pentru incapacitate nu este, alte venituri periodice nu sunt...?! De ce sa poata fi proprita indemnizatia pentru concediu paternal?

Ma ajutati?
[ link extern ]

exista si este important art.7
de ce spuneti ca nu exista?

art 728 cod procedura civila (google)
CPC 728, spune asa:

Salariul si alte venituri periodice...

Aceasta indemnizatie, in opinia mea, nu este salariu (pentru ca banii nu sunt in schimbul muncii prestate ), nici venit periodic nu este ( pentru ca eu nu beneficiez de acest concediu periodic)...

In aceste conditii, poate sa nu fie proprit acest venit?

Este indemnizatie, care nu este salariu, nu este venit periodic...

Va rog sa analizati si din acest pdv.

Va multumesc,





art 728 lit.7

(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.
Stimate Domnule Tudor,

Nu e vorba despre CCC ( este paternalul mai sus mentionat 5+10 zile lucratoare)
Ce nu inteleg este; daca legea spune ca indemnizatiile nu pot fi proprite, de ce aceasta indemnizatie care este platita pentru a sta acasa cu copilul, nu este protejata in fata propririi, la fel ca si indemnizatia de care beneficiaza mamele.

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte.

Buna ziua,

Venitul pentru perioada concediului paternal se numeste : indemnizaţie pentru concediul paternal plătit.

In acest caz, angajatorul este obligat sa retina si sa vireze catre executor 1/3 sau 1/2 (dupa caz), din acest venit ( indemnizatie )?

Angajatorul motiveaza : "consideram indemnizatie de concediu pentru angajat" si trebuie supusa propririi.

Este propribil acest venit sau nu este?

tudorvaleriu a scris:

1. Cumulul se face numai daca doriti dvs. sa luati aceste zile unele dupa altele.

2. Dar le puteti lua si separat.


Multumesc Domnule.
tudorvaleriu a scris:

1. Sunt doua lucruri distincte.

2. - Una este sa solicitati 5 zile libere platite pentru evenimente deosebile in familie Prevazute in Contractul colectiv de munca sau in Regulamentul intren) si alta este sa solicitati 5 zile libere platite = concediu paternal (conf. Legii 201/1999).
- Le puteti solicita pe amandoua.


Ramane doar sa inmanez cererea de concediu paternal (conf. Legii 201/1999) angajatorului? atunci este perfect legal 5 zile eveniment deosebit + 5 paternal + alte 10 paternal puericultura. Total 20 zile.?
Multumesc Domnule Vasile,

Pe ce baza se pot cumula?
Eu nu vreau sa se cumuleze...
angajatorul mi-a acordat deja zile libere (5) pentru eveniment deosebit (nastere copil), am venit la serviciu si doresc sa solicit concediu paternal acum. Este ok? asta era intrebarea?
Poate angajatorul sa spuna ca am primit deja 5? (cu ce drept poate el cumula in aceste conditii?)

Multumesc mult
daca la nasterea copilului am solicitat angajatorului aprobarea acordarii a 5 zile lucratoare, zile libere pentru eveniment deosebit si angajatorul a fost de acord; mai pot solicita acum concediu paternal? (5+10)

Adica, zilele libere pentru evenimente deosebite (casatorie, nastere, moarte) sunt separat evidentiate sau in cazul nasterii unui copil acordarea este implicit concediu paternal?

Sunt doua lucruri distincte, in acest caz? (zile libere eveniment deosebit vs. concediu paternal)

Va multumesc mult