Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legalitate poprire indemnizatie concediu paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legalitate poprire indemnizatie concediu paternal

Buna ziua,

Venitul pentru perioada concediului paternal se numeste : indemnizaţie pentru concediul paternal plătit.

In acest caz, angajatorul este obligat sa retina si sa vireze catre executor 1/3 sau 1/2 (dupa caz), din acest venit ( indemnizatie )?

Angajatorul motiveaza : "consideram indemnizatie de concediu pentru angajat" si trebuie supusa propririi.

Este propribil acest venit sau nu este?

Indemnizatia acordata pentru concediu paternal prevazut de Legea 210/1999 este supusa executarii silite.
1. Sunteti sigur ca este vorba de conecdiul paternal de 5 zile prevazut de Legea 210/1999?

2. Nu cumva este vorba de concediul crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani, luat de tatal copilului?
Stimate Domnule Tudor,

Nu e vorba despre CCC ( este paternalul mai sus mentionat 5+10 zile lucratoare)
Ce nu inteleg este; daca legea spune ca indemnizatiile nu pot fi proprite, de ce aceasta indemnizatie care este platita pentru a sta acasa cu copilul, nu este protejata in fata propririi, la fel ca si indemnizatia de care beneficiaza mamele.

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte.
conduras, utilizator
1. Legea concediului paternal, nr. 210/1999, nu spune ca indemnizatia pentru concediul paternal nu poate fi supusa popririi.

2. Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si se include in veniturile impozabile ale salariatului.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
conduras a scris:

Stimate Domnule Tudor,

Nu e vorba despre CCC ( este paternalul mai sus mentionat 5+10 zile lucratoare)
Ce nu inteleg este; daca legea spune ca indemnizatiile nu pot fi proprite, ...

In ce act normativ ati citi dvs asa ceva?