avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legalitate poprire indemnizatie concediu paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legalitate poprire indemnizatie concediu paternal


Buna ziua,

Venitul pentru perioada concediului paternal se numeste : indemnizaţie pentru concediul paternal plătit.

In acest caz, angajatorul este obligat sa retina si sa vireze catre executor 1/3 sau 1/2 (dupa caz), din acest venit ( indemnizatie )?

Angajatorul motiveaza : "consideram indemnizatie de concediu pentru angajat" si trebuie supusa propririi.

Este propribil acest venit sau nu este?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:43, 6 Mai 2016
Indemnizatia acordata pentru concediu paternal prevazut de Legea 210/1999 este supusa executarii silite.
1. Sunteti sigur ca este vorba de conecdiul paternal de 5 zile prevazut de Legea 210/1999?

2. Nu cumva este vorba de concediul crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani, luat de tatal copilului?
Stimate Domnule Tudor,

Nu e vorba despre CCC ( este paternalul mai sus mentionat 5+10 zile lucratoare)
Ce nu inteleg este; daca legea spune ca indemnizatiile nu pot fi proprite, de ce aceasta indemnizatie care este platita pentru a sta acasa cu copilul, nu este protejata in fata propririi, la fel ca si indemnizatia de care beneficiaza mamele.

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte.
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2016
conduras, utilizator
1. Legea concediului paternal, nr. 210/1999, nu spune ca indemnizatia pentru concediul paternal nu poate fi supusa popririi.

2. Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si se include in veniturile impozabile ale salariatului.
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
conduras a scris:

Stimate Domnule Tudor,

Nu e vorba despre CCC ( este paternalul mai sus mentionat 5+10 zile lucratoare)
Ce nu inteleg este; daca legea spune ca indemnizatiile nu pot fi proprite, ...


In ce act normativ ati citi dvs asa ceva?

Alte discuții în legătură

Poprire salariu inclusiv tichete roxana69 roxana69 Am o intrebare : Daca tichetele de masa sunt considerate venituri salariale (cf. Codului Fiscal -art.76) atunci valoarea lor poate fi supusa popririi? Codul ... (vezi toată discuția)
Poprire ioneliya38 ioneliya38 buna seara,am salariul minim pe economie si am 4 popriri,ce suma imi va fi oprita?cum se calculeaza?multumesc (vezi toată discuția)
Poprire pe plata concediului medical maria1230 maria1230 Mama mea a lucrat luna trecuta de la data de 01.04 pana la 11.04 din data de 12.04 a intrat in concediu medical ea fiind internata de urgenta in spital.De la ... (vezi toată discuția)