avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate KatalinS

Activitate KatalinS

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi a spus ca nu crede ca se pot schimba amandoua, insa unul dintre ele sigur ca da.



gi-jane2 a scris:

când persoana în cauză a adoptat minori și dorește ca aceștia să poarte un alt prenume;

legea e clara, nu exista niciun impediment pt care sa nu ii schimbati prenumele, doamna de la directie v-a zis o aiureala.


Multumesc, insa voiam un raspuns punctual, pe situatia noastra. Daca putem schimba ambele prenume.

Alexandrarares a scris:

In link-ul atasat gasiti motivele pentru care se acorda schimbarea numelui sau prenumelui.
[ link extern ] /

Suntem pe ultima suta de metri in procesul de adoptie. Ne dorim sa schimbam ambele prenume ale celui mic, insa de la Directie ni se spune ca trebuie motivat bine, si ca este posibil ca instanta sa nu accepte schimbarea ambelor prenume, ci doar a unuia dintre ele. Spuneti-mi va rog, ar avea motive instanta sa nu accepte solicitarea noastra? Dat fiind faptul ca se spune ca prenumele date copiilor reprezinta primul cadou al parintilor pentru copii, ne dorim ca ambele sa fie date de catre noi. Copilul este mic si este deja obisnuit cu cele doua pe care vrem sa i le dam. De asemenea va rog sa mi spuneti cum am putea motiva mai bine solicitarea noastra pentru a avea sorti de izbanda. Multumesc!
Buna seara! Mi-ar fi de ajutor un sfat de-al dvs. Am primit in septembrie 2020 o amenda la circulatie pentru viteza, nu am stat sa semnez si am cerut sa-mi fie trimis procesul verbal acasa. Nu am primit nimic timp de 9 luni, adica nu mi-a fost comunicat procesul verbal la domiciliu, potrivit legii. Am aflat despre existenta amenzii in momentul in care am vandut masina si a trebuit sa aduc toate taxele si datoriile la zi, fiind nevoit sa achit inclusiv amenda despre care practic si uitasem. Am contestat imediat legalitatea acestui proces verbal la judecatoria sectorului 6, explicand toate acestea insa mi s-a respins contestatia. Doresc sa fac apel si v-as ruga sa ma indrumati ce trebuie sa fac. Daca mai are sens sa ma apar in acest mod, invocand faptul ca nu procesul verbal nu mi-a fost comunicat, iar Politia m-a pus in fata faptului implinit fara sa respecte legea. Va mutumesc frumos!
Buna seara! Mi-ar fi de ajutor un sfat de-al dvs. Am primit in septembrie 2020 o amenda la circulatie pentru viteza, nu am stat sa semnez si am cerut sa-mi fie trimis procesul verbal acasa. Nu am primit nimic timp de 9 luni, adica nu mi-a fost comunicat procesul verbal la domiciliu, potrivit legii. Am aflat despre existenta amenzii in momentul in care am vandut masina si a trebuit sa aduc toate taxele si datoriile la zi, fiind nevoit sa achit inclusiv amenda despre care practic si uitasem. Am contestat imediat legalitatea acestui proces verbal la judecatoria sectorului 6, explicand toate acestea insa mi s-a respins contestatia. Doresc sa fac apel si v-as ruga sa ma indrumati ce trebuie sa fac. Daca mai are sens sa ma apar in acest mod, invocand faptul ca nu procesul verbal nu mi-a fost comunicat, iar Politia m-a pus in fata faptului implinit fara sa respecte legea. Va mutumesc frumos!
Avem grija de finutul nostru încă de la naștere, eu împreună cu soțul, iar acum are 8 luni. Fina noastră mai are inca 5 copii în întreținere și nu este căsătorită, deci fără alt ajutor întreține copiii. Noi îl iubim foarte mult pe copil, suntem atașați și de fina noastră foarte mult. Din cauza condițiilor materiale, își dorește sa l adoptam noi, mai ales ca și noi suntem apropiați. Ce soluții avem pentru adopția bebelușului? Am încercat sa obținem plasamentul sau, insa Dgaspc ul ne a dat aviz negativ, motivând ca nu se justifica, ca mama naturala are condiții. Aceasta neavând nici casa pe numele sau, nici un venit constant nefiind angajata, și mai are și încă 5 copii în întreținere. Cunosc din lege ca are prioritate la adopție și familia cu care copilul a locuit mai bine de 6 luni, familie care s a implicat în creșterea și dezvoltarea copilului. Va rugam sa ne ajutați cu un sfat. Va mulțumesc!
Finul nostru de 6 luni locuiește la noi de la naștere. Între timp am depus dosarul pt plasament, însa tot primim bețe în roate de la Dgaspc. Noi tot reformulam și mergem la ei, nu renunțăm. Ne spun că bebelusul sta cu forme nelegale la noi, deși acest lucru se întâmplă cu acordul și la dorința mamei. Pentru a nu avea probleme, dacă ii facem mamei mutație/domiciliu de reședință pe buletin la adresa noastră atunci am fi în legalitate? Menționez ca mai are 5 copilasi cu domiciliu stabil la adresa sa din buletin. Mulțumesc!
Bună ziua!
Acum 6 luni, o cunoștință a născut și și-a manifestat dorința ca de bebelus sa avem noi grija, aceasta mai având încă 4 copii, iar bebelusul nu a fost recunoscut de către tata. De atunci bebe este la familia noastră. Am hotărât sa solicitam plasamentul în calitate de nași ai copilașului și familie cu care mama sa a dezvoltat relații de afecțiune. Acest lucru s-a întâmplat după 4 luni, din cauza stării de urgenta. Noi fiind din București, iar mama naturala din Olt, întâmpinăm numai refuzuri din partea Dgaspc, pe motiv ca în urma anchetei sociale efectuata la mama, aceștia considera ca nu se impune aceasta măsură speciala pt copil, plasamentul. Am tot reformulat cererea și numai răspuns negativ primit prin posta, alături de formularea: sa restitui copilul familiei. Vom merge din nou și vom reformula și de aceasta data. Întrebarea mea este dacă pot veni la noi la ușa sa ia copilul cu forța, deși acesta de afla la noi cu acordul și la dorința mamei naturale sau dacă ne pot soma Protecția sau Politia sa l ducem. Nu comitem nicio ilegalitate, ci doar ajutam pe cineva la nevoie. Acesta având 4 copii mici și fără sot nu are disponibilitatea implicării și pt bebelus. A doua întrebare este dacă pot formula cererea de plasament în București, copilul fiind din Olt. Orice răspuns avizat ne poate ajuta enorm. Va mulțumesc mult!
Multumesc!
Mai am o singura intrebare. Daca nu voi avea castig de cauza, exista riscul sa fiu obligat la plata cheltuieli de judecata ori de alta natura? Va multumesc!