avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate 2901RDk

Activitate 2901RDk

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Practic inteleg ca nu ar mai avea niciun sens sa obtinem un Certificat de calitate de mostenitor. Noi doream sa facem acest lucru deoarece pe langa faptul ca locuim fizic in acele imobile, am fi dorit sa figuram si in acte ca locuim acolo. Nu neaparat ca suntem proprietari pe imobile.( Aceasta se va intampla dupa ce obtinem Certificatul de mostenitor), ci doar sa figuram in actele de identitate ca locuim acolo.
Multumesc inca odata pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti urmatoarele: in urma decesului mamei mele, au rezultat doua bunuri imobile, unul (cel in care si locuiesc) revenindu-mi mie, iar cel de-al doilea, surorii mele.
Deoarece obtinerea certificatului de mostenitor, presupune costuri rirdicate, pe care in prezent nu le putem suporta, atat eu cat si sora mea, ne-am gandit sa obtinem, in prima faza, un certificat de calitate de mostenitor. Insa, dorim sa cunoastem urmatoarele:
1. In cat timp ar trebui, de la decesul mamei, sa obtinem certificatul de mostenitor, astfel incat sa nu fim impozitate suplimentar (1 an sau 2 ani?);
2. Daca certificatul de calitate de mostenitor ne poate ajuta sa ne facem mutatie in cele doua imobile lasate mostenire de mama noastra ?( eu in imobilul in care locuiesc deja dinainte de decesul mamei, iar sora mea in cel de-al doilea imobil, in care in prezent nu locuieste, dar doreste sa se mute).

Multumesc
Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie si, va rog, sa-mi spuneti daca exista vreo solutie: am un copil de 3 ani si 6 luni care frecventeaza o gradinita de stat. Copilul inca nu s-a adaptat, mai ales ca a avut lungi perioade in care nu a fost (raceli, gripe, etc.). In zilele in care frecventeaza gradinita sunt sunata si mi se spune ca: nu vrea sa doarma, deranjeaza ceilalti copii, se "tavaleste pe jos" si ca d-nele educatoare nu au ce sa-i mai faca. Stiu ca poate parea amuzant insa sunt terorizata. In fiecare zi cand intru pe poarta gradinitei : educatoarele, ingrijitoarele, d-na Directoare, ma oprec sa-mi spuna ca copilul meu are o problema si ca ele nu stiu ce sa-i mai faca. Si asta in fiecare, zi fara sa exagerez. De asemenea, regulat sunt sunata la serviciu sa mi se spuna ca fetita mea nu vrea sa doarma la pranz si ca nu stiu ce sa-i mai faca. Sunt chemata la sedinte cu directoarea ca sa gasim o solutie in ce priveste copilul. Repet, singurele probleme sunt ca nu vrea sa doarma, ca se "tavaleste" pe jos si ca tipa ca nu vrea sa faca ce i se spune.... Deja ma gandesc ca aceste doamne doresc sa-mi elimine copilul de la gradinita si nu stiu cum sa faca acest lucru. Drept urmare, va rog mult sa-mi spuneti daca au dreptul sa-mi exmatriculeze copilul de la gradinita sau ce ar trebui sa fac, juridic, legal, astfel incat acest lucru sa nu se intample.
Va multumesc frumos