avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Copil exmatriculat de la gradinita
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Copil exmatriculat de la gradinita

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie si, va rog, sa-mi spuneti daca exista vreo solutie: am un copil de 3 ani si 6 luni care frecventeaza o gradinita de stat. Copilul inca nu s-a adaptat, mai ales ca a avut lungi perioade in care nu a fost (raceli, gripe, etc.). In zilele in care frecventeaza gradinita sunt sunata si mi se spune ca: nu vrea sa doarma, deranjeaza ceilalti copii, se "tavaleste pe jos" si ca d-nele educatoare nu au ce sa-i mai faca. Stiu ca poate parea amuzant insa sunt terorizata. In fiecare zi cand intru pe poarta gradinitei : educatoarele, ingrijitoarele, d-na Directoare, ma oprec sa-mi spuna ca copilul meu are o problema si ca ele nu stiu ce sa-i mai faca. Si asta in fiecare, zi fara sa exagerez. De asemenea, regulat sunt sunata la serviciu sa mi se spuna ca fetita mea nu vrea sa doarma la pranz si ca nu stiu ce sa-i mai faca. Sunt chemata la sedinte cu directoarea ca sa gasim o solutie in ce priveste copilul. Repet, singurele probleme sunt ca nu vrea sa doarma, ca se "tavaleste" pe jos si ca tipa ca nu vrea sa faca ce i se spune.... Deja ma gandesc ca aceste doamne doresc sa-mi elimine copilul de la gradinita si nu stiu cum sa faca acest lucru. Drept urmare, va rog mult sa-mi spuneti daca au dreptul sa-mi exmatriculeze copilul de la gradinita sau ce ar trebui sa fac, juridic, legal, astfel incat acest lucru sa nu se intample.
Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: yap , utilizator 17:29, 16 Decembrie 2021
educați-l doamnă dragă ,,,educațivă copilul
Draga domnule, dupa nume si raspuns e clar cu ce cap ganditi, iar daca nu aveti copii, iar dupa nume se pare ca nu, abtineti-va de la sfaturi gratuite oferite parintilor care se lupta destul cu odraslele.
faptul că mă jigniți ,nu ajută pe nimeni .Doamna ca orice părinte trebuie să educe copilul și să colaboreze cu doamnele educatoare ,altă soluție nu există .
Buna ziua! Ma confrunt cu aceasi stituatie, copilul a lipsit 15 zile de gradinita, pentru 10 zile are scutire medicala. Greseala mea este ca nu am citit contractul educational , unde scrie ca pentru absentele mai lungi de 10 zile se depune cerere la director. Acum cand am mers cu el , mi s-a spus ca este exclus din gradinita. Intradevar , nu am respectat clauza din contract de care sincer nici nu stiam...asta nu ma scuteste de repercursiuni stiu... Avand in vedere ca este grupa mare care este obligatorie...am vreo sansa sa fac vreo contestatie? Multumesc!

2901RDk a scris:

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie si, va rog, sa-mi spuneti daca exista vreo solutie: am un copil de 3 ani si 6 luni care frecventeaza o gradinita de stat. Copilul inca nu s-a adaptat, mai ales ca a avut lungi perioade in care nu a fost (raceli, gripe, etc.). In zilele in care frecventeaza gradinita sunt sunata si mi se spune ca: nu vrea sa doarma, deranjeaza ceilalti copii, se "tavaleste pe jos" si ca d-nele educatoare nu au ce sa-i mai faca. Stiu ca poate parea amuzant insa sunt terorizata. In fiecare zi cand intru pe poarta gradinitei : educatoarele, ingrijitoarele, d-na Directoare, ma oprec sa-mi spuna ca copilul meu are o problema si ca ele nu stiu ce sa-i mai faca. Si asta in fiecare, zi fara sa exagerez. De asemenea, regulat sunt sunata la serviciu sa mi se spuna ca fetita mea nu vrea sa doarma la pranz si ca nu stiu ce sa-i mai faca. Sunt chemata la sedinte cu directoarea ca sa gasim o solutie in ce priveste copilul. Repet, singurele probleme sunt ca nu vrea sa doarma, ca se "tavaleste" pe jos si ca tipa ca nu vrea sa faca ce i se spune.... Deja ma gandesc ca aceste doamne doresc sa-mi elimine copilul de la gradinita si nu stiu cum sa faca acest lucru. Drept urmare, va rog mult sa-mi spuneti daca au dreptul sa-mi exmatriculeze copilul de la gradinita sau ce ar trebui sa fac, juridic, legal, astfel incat acest lucru sa nu se intample.
Va multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La început de drum... Alexa_Lina Alexa_Lina Buna seara, As dori sa stiu cat de grav este ca am plecat mai repede cu 10 minute de la grădinița. (Nu mai aveam copii). Mentionez ca sunt suplinitor la o ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor amiraa amiraa buna ziua, as vrea sa va intreb daca intr-un proces de acest gen educatoarele gradinitei pe care o frecventeaza copilul pot da o adeverinta semnate de ele in ... (vezi toată discuția)
Abuz in gradinita andreeaziman andreeaziman buna ziua.am si eu o problema legata de maltratarea copiilor la gradinita.am un baietel de 4 ani,anul acesta este al doilea an de cand e la aceeasi ... (vezi toată discuția)