avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate globalremoteservices

Activitate globalremoteservices

Buna ziua,
Ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana juridical (de ex SRL) ca sa poate fi numita administrator intr-un alt SRL?

Va multumim,
Multumesc tuturor pentru clarificari.
Numai bine!
Buna ziua

Am primit pe numele unuia dintre salariatii nostrii o poprire. Salariatul ne instiinteaza ca debitul fata de creditorul sau ar trebui sa fie prescris, fiind vorba despre un credit pentru care el a achitat ultima rata in anul 2009. Salariatul poate astfel sa faca contestatie la poprirea primita (precizez ca poprirea a fost primita doar de noi angajator, salariatul declara ca nu a primit nici un document la adresa sa de domiciliu)?
Daca acesta face contestatie la executare, noi, in calitate de anagajator/tert poprit, ii suspendam poprirea pana la solutionarea contestatiei.

Ne poate da cineva, va rog, un model de contestatie?
Cu multumiri,
Răspuns la discuția Popriri ale salariului net
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca s-a facut o confuzie, anume: banca are in derulare o a 3 a poprire , nu este vorba de dublarea vreuneia din cele doua primite de noi ca angajator. De aici si dubiul meu legat de cum este correct sa executam. Avem declaratia anagajatului ca are cunostinta de o a 3 a poprire. Informatia in cauza este si verifcata de mine cu cei de la banca.
Numai bine!
Buna ziua
Avem un caz in care s-au primit doua popriri pe salariul unui angajat. Acesta, intr-o declaratie pe proprie raspundere ne informeaza ca mai are in derulare inca o poprire care ii este executata pe contul bancar. Fapt verificat si de noi cu banca unde are cont deschis si unde ii si viram salariul.
Cum se va aplica correct regula de 1/2 din salariul incasat?
Multumim!
Buna ziua, detin 20% din capitalul unui SRL, cum ma pot asigura ca deciziile legate, de exemplu, de majorari/diminuari de capital; achizitii de mijloace fixe de valori mari; vanzari de parti sociale; numire adiministrator; schimbare obiect de activitate sau sediul social, nu pot fi luate fara votul meu? Exista o prevedere legala privind unanimitatea de voturi, aplicata intr-un SRL?
Multumesc!
Buna ziua,

Sunt in situatia in care doresc sa angajez o persoana de nationalitate italiana, al carui certificat de inregistrare la ORI Piatra Neamt nu prezinta data scadenta.
Mentionez ca pentru alti angajati (din Bucuresti dar de aceeasi nationalitate) exista pe documentele lor inscrise atat data emiterii cat si data la care expira.

Cum as putea sa procedez in aceasta situatie?
Pot angaja persoana respectiva, atata timp cat atat soft-ul de inregistrare a angajatilor cat si CIM-ul nu impune o anume valabilitate a documentului respectiv?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția caziere si alte atestate
Si ca sa ne fie clar, chiar si in cazul acestora (functionari publici) cazierele administrative se elibereaza per persoana , in baza CNP-ului, nu per Institutie, e correct? Intreb pentru ca in unele tari europene exista un tip de cazier care se elibereaza per companie si care reflecta actele si faptele comise de angajatii acelei companii. Incerc de fapt sa gasesc un document similar in Romania.
Răspuns la discuția caziere si alte atestate
Multumesc foarte mult.
Totusi, doar pentru cunostinta mea, se elibereaza un cazier de acest gen pentru sectorul bugetar?
Răspuns la discuția caziere si alte atestate
Este societate privata