avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate p_denisa

Activitate p_denisa

Buna ziua! Sunt intr-o dilema, apreciez ajutorul vostru.
Am un apartament la ultimul etaj al unui bloc finalizat in 2015. Este la fel ca toate celelalte doar ca in acte este trecut ca si mansarda. Toti cei care locuiesc la ultimul etaj au si podul al lor pentru depozitare, etc. Dilema pe care o am eu este urmatoarea: daca acoperisul este afectat de furtuni, ploaie, etc si imi curge apa in casa, a cui este responsabilitatea sa repare acoperisul blocului? Constructorul spune ca el da doar 5 ani de garantie. Nu il pune nimeni sa imi zugraveasca in casa, dar acoperisul intregului bloc, parerea mea, nu cred ca tine de proprietarii apartamentelor. Sau poate ma insel, de aceea va cer ajutorul. Multumesc!
Răspuns la discuția Act aditional


Avocat Cristina CIUREA a scris:

Da, solutia este incheierea unui act aditional la contractul de inchiriere incheiat intre proprietar si PFA, prin care sa se modifice clauza care interzice subinchirierea de catre PFA.
Data contractului de subinchiriere trebuie sa fie anterioara datei la care a fost incheiat actul aditional, pentru ca subinchirierea sa fie valabila din punct de vedere juridic.
Da, puteti depune dvs. actele la Registrul Comertului.



Multumesc pentru timpul acordat.
Discuție Act aditional
Buna ziua! Am depus dosarul pentru infiintare SRL cu sediu social la mine acasa. Pentru punctul de lucru voi plati o chirie lunara unui PFA. Acest PFA la randul lui plateste o chirie lunara proprietarului. Dosarul meu a fost amanat pentru ca in contractul de inchiriere dintre PFA si proprietar (model descarcat de pe internet) exista un articol care nu lasa PFA-ul sa subinchirieze spatiul la randul lui. Ce pot face in acest caz? Se poate face un act aditional intre PFA si proprietar in care sa specifice clar ca PFA-ul poate subinchiria? Pot eu la randul meu sa merg cu acel act aditional la registrul comertului pentru a relua demersul infiintarii firmei? Daca aveti si un model de act aditional ar fi minunat. Va multumesc si sper ca am reusit sa ma fac inteleasa. O zi buna!
Buna ziua. As avea nevoie de niste informatii sigure. Eu am locuit in Italia timp de 8 ani, dar nu am muncit niciodata acolo, doar am studiat. Cei de la CASS imi spun ca trebuie sa aduc din Italia un formular (E104) complectat de instituţa omoloage CNAS. Acest formular din cate am inteles e strict pentru persoanele care au muncit in strainatate. In cazul meu cum ar trebui sa procedez, daca nu am lucrat niciodata in Italia? M-am intors in Romania in August 2015 si in Octombrie m-am angajat. Multumesc!