Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Act aditional
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Act aditional

Buna ziua! Am depus dosarul pentru infiintare SRL cu sediu social la mine acasa. Pentru punctul de lucru voi plati o chirie lunara unui PFA. Acest PFA la randul lui plateste o chirie lunara proprietarului. Dosarul meu a fost amanat pentru ca in contractul de inchiriere dintre PFA si proprietar (model descarcat de pe internet) exista un articol care nu lasa PFA-ul sa subinchirieze spatiul la randul lui. Ce pot face in acest caz? Se poate face un act aditional intre PFA si proprietar in care sa specifice clar ca PFA-ul poate subinchiria? Pot eu la randul meu sa merg cu acel act aditional la registrul comertului pentru a relua demersul infiintarii firmei? Daca aveti si un model de act aditional ar fi minunat. Va multumesc si sper ca am reusit sa ma fac inteleasa. O zi buna!
Da, solutia este incheierea unui act aditional la contractul de inchiriere incheiat intre proprietar si PFA, prin care sa se modifice clauza care interzice subinchirierea de catre PFA.
Data contractului de subinchiriere trebuie sa fie anterioara datei la care a fost incheiat actul aditional, pentru ca subinchirierea sa fie valabila din punct de vedere juridic.
Da, puteti depune dvs. actele la Registrul Comertului.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Da, solutia este incheierea unui act aditional la contractul de inchiriere incheiat intre proprietar si PFA, prin care sa se modifice clauza care interzice subinchirierea de catre PFA.
Data contractului de subinchiriere trebuie sa fie anterioara datei la care a fost incheiat actul aditional, pentru ca subinchirierea sa fie valabila din punct de vedere juridic.
Da, puteti depune dvs. actele la Registrul Comertului.

Multumesc pentru timpul acordat.