avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate maryo4ever10

Activitate maryo4ever10

Tm44gam putea sa imi zica de amenzi sau sa zica sa fac actele...nu era problema... din moment ce nu am completat rubrica instrainat pe talon, a fost de acord sa pot circula asa cu ea.
As mai avea o intrebare, daca se poate. Cum documentele mai sus mentionate au fost retinute si am primit o dovada de circulatie valabila 15 zile, daca eu nu voi fi chemat la Udriste sa dau declaratie scrisa (in momemtul de fata exista doar proces verbal constatator),pana la expirarea valabilitatii acesteia, cum o pot prelungi si unde?
Cel mai interesant lucru este ca la verificarea online a itp-ului dupa seria masinii, imi apare ca este valabil pana in 2017
Asta ma intreb si eu...cum s-a facut itp-ul, cum a fost facuta asigurarea si rovinieta....de ce s-a putut? De ce nu a zis nimeni nimic?
Gresala mea este cam am inregistrat-o doar fiscal, si nu am continuat si cu schimbarea documentelor masinii pe numele meu, insa am toate actele in original. Dar nu ma asteptam sa am dosar penal si cazier in conditiile in care platesc fiscal si am toate documentele la masina.
Multumesc pentru raspunsul rapid.

Multumesc pentru raspuns


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Buna ziua,
Azi am fost oprit de un echipaj de politie pt. un control de rutina. S-a constatat ca masina pe care o conduc este radiata din evidenta dumnealor din mai 2015. Eu am cumparat-o in 2013 ( nu scrie pe verso la certificat ca este instrainata) am inregistrat-o fiscal la mine (platesc anual impozitul), am facut rovinieta periodic, am trecut podul de la Fetesti, am facut asigurari din 6 in 6 luni, am facut ITP anul trecut in august si nimeni nu a costatat nimic. Azi in urma controlului am fost dus la sectie s-au oprit actele ( cartea masinii, certificatul acesteia, asigurarea si permisul auto) si mi- au zis ca ma asteapta in dosar penal si un cazier din cate am inteles. Intrebarea este cum s-a putut radia aceasta masina in conditiile in care am toate actele acesteia, o platesc fiscal , circul cu ea legal din punctul meu de vedere si la ce sa ma astept mai exact ( cazier amenzi permis suspendat).
Multumesc anticipat
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu o informatie legata de varsta la care se poate pensiona tatal meu. Este nascut pe 19.02.1957, iar totalul anilor lucrati pana in prezent sunt de 34 de ani, dintre care 15 ani in gr. a-II-a.

Multumesc anticipat,