avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Ciubotariu_Marcel

Activitate Ciubotariu_Marcel

cei care la sedintele de bloc o sustin in continuare pe femeia de serviciu
intamplator am participat la un seminar privind protectia datelor personale, la care un domn a mentionat faptul ca tabele privind calculul cheltuielilor comune trebuie anonimizate, sub aspectul numelui si prenumelui. Am cautat in Legea 677 din 2001 si legea asiciatiilor de proprietari , dar nu am gasit nimic de referinta. stie cineva daca este vreo baza legala in acest sens? Domnul spunea ca trebuie trecut numarul apartamentului apoi cheluielile defalcate (apa, gunoi, curatenie, etc.)
la aceste aspecte m-am gandit si eu, in primul rand este problema sanatatii si securitatii in munca, cu toate implicatiile ei, apoi problema legalitatii serviciilor, apoi disensiunile intre locatari, deci iata cate probleme pentru ca o mana de vecini doresc ca femeia sa faca in continuare curatenie, probabil ca au comision din incasari, sunt multe aspecte de discutat, dar daca conducerea asociatiei nu se implica???
autoritatile nu vor sti niciodata ce face femeia, numai daca cineva o va turna, pana acum nu am auzit de astfel de cazuri descoperite de ITM sau cei de la Antifrauda
da, a fost optiunea noastra, a majoritati locatarilor ca femeia sa ne faca curatenie pe casa scarii, iar ea a fost de acord


oare bonele care lucreaza pe la anumite familii, ca si cunosc cazuri si iau 600 de lei pe luna au vreun document legal, nu lucreaza la negru, este intelegerea a doua parti, in cazul nostru a majoritatii locatarilor
M-am mutat de curand la un bloc de locuinte ANL in Salaj. Cum e si normal, s-a discutat despre modul de intretinere a curateniei pe casa scarii. Am inteles ca aceste blocuri ANL au un statut mai ciudat. Oricum, ne-am inteles intre noi locatarii sa dam unei femei din bloc, care este casnica, cate 10 lei de familie. Astfel ne ajutam si pe noi si pe ea. De la un timp au aparut mici disensiuni intre locatari vizavi de modul de efectuare a curateniei si faptul ca unii nu vor sa mai dea acesti bani. Asociatia ar aduce pe cineva, dar va trebui sa-i faca un contract de munca si sa achite toate taxele catre stat, ceea ce ne-ar ajunge, dupa cum zic ei la 7-8 lei de persoana. Unii locatari fac presiuni asupra celorlalti sa continuam sa-i dam 10 lei celei care face curatenie. Acum, intrebarea este, ceea ce am facut noi, prin aceasta intelegere este in regula din punct de vedere legal, iar asociatia de locatari nu ne poate impune o anumita femeie de serviciu?