avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate eneramonaloli

Activitate eneramonaloli

Buna ziua.Am de la tatal meu un testament unde sunt cuprinsa eu si mama vitrega.in testament tatal meu imi lasa mie cu casa de la tara la care mama mea vitrega este cu drept viager de locuinta iar la apartamentul de la Bucuresti unde a locuit cu mama mea vitrega iar acela este achitat (ratele) in timpul casatoriei lor dar nu in totalitate ,asupra lui ii lasa ei toate drepturile.Vreau sa stiu daca pot avea drept legal si asupra apartamentului sau macar al unei parti din el tinand cont ca de apartament se folosesc un copil din veri care are grija demama mea vitrega care este paralizata la pat si il au dat in chirie.
Nu stiu despre ce intretinere poate fi vorba doar eventual de medicamentatie preparat hrana si dus la spital cand a fost cazul pt ca soramea traia din pensiile mamei si dupa ce mama a ajuns la pat banii de asistent personal de la primarie.

Sora mea are si a avut si garsoniera ei proprietate personala nu statea in drum sau nu era ca mine sa las tot sa plec la tara intr-o casa de pamant doar pt ca asa vrea sora mea vitrega.
contractul de intretinere sa facutin 2011 iar mama a decedat in noiembrie 2017
nu stiu cum se fac contractele astea de intretinere dar sora mea nu avea nici un venit.am trait dupa boala mamei din ce bani am avut eu.pensiile mamei si pensia mea de boala apoi tarziu la sora mea ia dat un venit de la primarie ca o ingrijeste pe mama.ea practic a trait din banii mamei si din banii mei cativa ani buni nu avea nici macar somaj sau ajutor social in 2009 cand eu m-am mutat cu ele.traiau din 800ron amandoua.mie mi-a murit fetita in accident auto am primit despagubirea nu ma intelegeam bine cu fostul sot am divortat si am venit cu banii de pe despagubire la ele care deabea se descurcau.iam dat sorei mele cati bani a cerut de fiecare data am platit pt mama unde mia cerut am facut totul .acum stau in casa tatalui meu de la tara care mia lasato mostenire pt ca de la apartamentul parintilor mei nu mai mia dat sora mea nici cheie.nu ma asteptam dar acum a plecat in italia si nici copilul ei nu vrea sami vorbeasca.nu stiu unde am gresit atat doar ca nu am vrut sa merg la notar pt succesiune.
Si mama mea si tatal meu au decedat. Eu nu am dreptul dupa moartea mamei ea fiind bolnava de dementa neuropsihica cand a facut contractul la rezerva succesorala?

Parintii au fost divortati. eu ramanand la mama dupa divort in apartament. Succesiunea nu s-a facut dupa niciunul.
buna seara sora mea vitrega de pe mama are contract de intretinere pe apartamentul mamei noastre bun dobandit din urma divortului de tatal meu.apartamentul sa cumparat cu adeverinta de venit al mamei mele si cupon de pensie alimentara de la tatal meu in rate.la data cumpararii eu fiind minora apartamentul sa cumparat pe numele mamei mele.as dori sa stiu daca eu mai am dreptul la cota parte din acel apartament cu sora mea vitrega ea fiind copil din afara casatoriei lor.va multumesc.
Am de la cadastru eliberat un duplicat titlu de proprietate care figureaza vandut din 2002 de catre tatal meu cu surorile.Nu inteleg de ce mai figureaza in registrul agricol un teren vandut prin notar .Proprietarul terenului am aflat de la primaria din comuna ca sunt niste straini canadieni sau italieni care au venit in zona in 2002 si au cumparat mai multe terenuri de la sateni ,Pe vremea aceea nu erau titluri de proprietate pe terenurile respective,s-au vandut nu stiu cum prin ceva adeverinta sau ceva.Au venit strainii cu notar si cu banii ,au dat bani la oameni si oamenii au semnat nu stiu ce.Tatal meu a murit in 2007,la fel si surorile cu care este trecut pe respectivul titlu.Am inteles de la o matusa ca nu platim impozit pe el dar sunt foarte contrariata.Cel care a cumparat terenul nu trebuie sa aiba terenul pe numele lui si sa plateasca impozit pe el catre statul roman?O fi el strain si cu stare de a cumparat de la multi sateni terenuri dar cred ca din 2002 si pana acum cred ca trebuia sa aiba terenul pe numele lui,sa nu mai figureze terenul pe numele vechilor proprietari si sa plateasca impozit el catre statul roman,La noi nu este vorba doar de 1 hectar de teren agricol.M-ati putea lumina ca nu ma pricep deloc la legislatie in ce priveste terenul agricol pana in aceasta primavara am locuit la oras.Va multumesc
Răspuns la discuția titlu de proprietate
pe titlul de proprietate sunt trei persoane ,respectiv tatal meu decedat in 2007 si doua matusi decedate si ele.am ramas noi copii si nu pricepem.Ne puteti ajuta cu un sfat?
Buna seara,m-ar interesa cum pot afla daca un titlu de proprietate este valabil sau nu.Mi s-a dat de la OCPI(Biroul de Cadastru) un titlu de proprietate pentru un ha de teren arabil.De la Primarie mi s-a spus ca terenul figureaza in registrele agricole ca vandut pe baza de proces verbal sau chitanta.terenul s-a vandut in 2002 iar titlul pe teren sa emis in 2004.Este sau nu vandut daca el apare la Ocpi ca apartinand familiei mele?Sa stim daca platim sau nu impozit pe acel teren.
va multumesc din suflet pentru raspuns