avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate tabangina

Activitate tabangina

Răspuns la discuția cui i se elibereaza anexa 24
multumesc mult pt timpul acordat,deci primaria trebuie sa elibereze anexa24 copilului meu care are 15 ani.Inseamna ca nu trebuie sa aduc unul din fostii cumnati pt a cere anexa.Dar demersuri la primarie inseamna cereri sau ceva de genu' si trebuiesc adresate primarului sau unui anumit functionar?multumesc
buna ziua,eu am foat casatorita,am 2 minori cu fostul sot de care am divortat inainte de decesul lui,cu totii am locuit in casa construita de noi dar in curtea socrilor.Fostul sot mai are 4 frati care mi-au dat declaratii de neacceptare pt mostenire.Eu am adunat toate actele necesare dezbaterii succesiunii dupa fostii socri,dar de la primarie mi-a fost eliberata doar dupa fostul socru anexa24 care este primul decedat(a fost eliberata pe numele unui cumnat pe care l-am platit pt a o elibera),dar de la primarie nu mi-au zis ca imi trebuie si dupa soacra deoarece e decedata dupa socru.Acum notarul imi cere anexa24 si dupa soacra si primaria nu imi elibereaza mie anexa,zice ca doar unul din fiii soacrei au dreptul(cumnatul imi cere bani pt a o lua).daca fostii cumnati au renuntat eu nu am dreptul sa cer anexa,am un minor care are buletin.ce pot sa fac?
Răspuns la discuția CONTRACT DE DONATIE
am inteles.multumesc frumos
Răspuns la discuția CONTRACT DE DONATIE
mltumesc pt raspuns,dar donatarul nu i-a donat terenul fosului sot,i l-a vandut doar ca a facut contract de donatie pt ca altfel terenul avea sa fie scos la licitatie si se complicau lucrurile.Ei s-au inteles asupra unui pret din care se pare ca a fost achitata o parte si restul apoi.E posibil ca contractul sa nu fie pe numele fostului sot,adica nu s-a incheiat ?
Buna ziua,fostul sot inaintea decesului sau a cumparat un tern agricol cu Contract de Donatie intocmit la un notar.Deoarece am 2 minori cu fostul sot(eram divortati la data decesului sau) amacceptat succesiunea in numele minorilor.Inca nu am primit Certificatul de mostenitor,acest teren se va mosteni,deci trebuie sa duc notarului si acest contract de donatie?eu am ridicat de la notarul care a intocmit contractul de donatie,doar Extras de carte funciara.Trebuie sa mai existe vreun act ?La primarie trebuie sa merg eu sa il inregistrez?Donatorul poate strica acest act fara stirea mea,pt ca invoca motive ca nu ar fi fost achitat pretul intreg.multumesc
Răspuns la discuția Certificat fiscal succesiune
Multumesc foarte mult doamna avocat,m-ati luminat si mi-ati dat incredere si speranta.Da fostii socri sunt decedati inaintea fostului sot,iar de acesta eram divortta la data decesului sau.Am declaratii de neacceptare de la fostii cumnati,dar la Primarie pt eliberarea certificatelor fiscale ale defunctilor mi se spune ca nu am dreptul de a cere eu,doar sa vina unul din fostii cumnati sa le ceara.Anexa 24 dupa fostul socru mi-a eliberat-o deoarece am fost cu unul din fostii cumnati,iar in anexa 24 figureaza o locuinta ca anexa a casei vechi care nu mai exista,iar acum cand am cerut certificatele fiscale mi-au zis ca locuinta figureaza cu mai multi mp extindere decat la anexa24.Ei ma obliga acum sa fac din nou masuratori si o alta autorizatie de constructie pe care nu mi le permit acum.Eu as vrea sa termin cu succesiunea si sa ajung la certificatul de mostenitor,iar apoi o sa asez lucrurile cum trebuie.Ce ma intereseaza este daca un notar are dreptul sa ceara de la Primarie actele necesare succesiunii.multumesc din suflet
Răspuns la discuția Certificat fiscal succesiune
multumesc pt lamurire,ma scuzati ca insist dar nu m-am hotarat la ce notar sa incep derularea succesiunii si de aceea va intreb,sper sa gasesc un notar care sa faca unele demersuri sau daca ma trimite macar sa imi zica unde am acces si drept de a elibera anumite acte.acum daca merg la un notar si declar ca accept succesiunea in numele minorilor,trebuie sa fac o cerere care ar trebui platita in functie de valoarea mostenirii sau e un pret standard?cu acea declaratie de acceptare a succesiunii pot dobandi toate actele necesare?am citit tot in discutiile dvs ca exista acceptare de mai multe feluri,eu de care ar trebui sa dau?e vorba de o locuinta si teren la camp,nu sunt datorii vechi decat impozit neplatit.as vrea un notar bun si care sa ma lumineze din judetul bacau.multumesc pt tot.
Răspuns la discuția Certificat fiscal succesiune
multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde,dar acceptarea mea a succesiunii la notar costa?
Răspuns la discuția Certificat fiscal succesiune
multumesc,dar ca reprezentant al copiilor in calitate de tutorele lor mi se elibereaza si certificatul fiscal dupa fostii socri sau numai dupa fostul sot?
Răspuns la discuția Certificat fiscal succesiune
multumesc din suflet pt aceste lamuriri!as mai dori lamuriri in legatura cu certificatul fiscal:am eu dreptul sa mi se elibereze mie ca fosta nora si fosta sotie,si daca sunt datorii se poate elibera cu datorii?