avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela Somesan

Activitate Gabriela Somesan

Buna ziua
Ziua libera de Vinerea mare se acorda pentru ortodoxi ? Ca asa e trecuta ca data , in 6 aprilie ?
Si se mai acorda cele 2 zile libere ( prima si a doua zi de pasti) pt cei cu alte religii
Pt catolici de exemplu cum procedam ?
Buna ziua
Am un caz mai deosebit : dorim sa angajam un pensionar din sistemul militar ( art53 L 164/). Dinsul are pensie de serviciu pentru activitatea depusa ( vechime ani si 3 luni).
Ce obligatii am in acest caz ? Trebuie sa anunt undeva faptul ca il angajam ?

Răspuns la discuția concediu de odihna
Multumesc mult !
Răspuns la discuția concediu de odihna
Multumesc pentru raspuns !
Totusi am un angajat cu timp partial ( 21 ore/luna) angajat pe perioada determinata ( mai-octombrie 2015) . Ii dau 21 de zile de concediu de odihna ?
Buna ziua

As vrea sa stiu cum se calculeaza concediul de odihna cuvenit pentru un angajat cu timp partial de 21 de ore/ luna ?
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
freeelis a scris:

Daca cititi bine toate mesajele au fost postate cu 45 de zile ori Codul Muncii prevede maxim 45 de zile lucratoare .. este diferenta intre cele doua termene ...
1. In primul rand, daca este vorba despre 45 de zile , atunci se poate incheia un act aditional pana la maxim 45 de zile lucratoare = 63 de zile calendaristice

2. Solutii mai sunt ..


mea culpa... pentru ca nu am fost suficient de riguroasa incit sa scriu de fiecare data de 45 de zile lucratoare... desi la asta m-am gindit cind am facut referire la Codul Muncii.
Problema e ca un alt angajat care ar veni pe acel post tot un preaviz de 45 de zile lucratoare trebuie sa dea la rindul sau. Asa ca eu caut solutia pentru a obtine -legal- un preaviz mai mare de 45 de zile lucratoare .
Sunt si eu foarte, foarte curioasa la ce alte solutii faceti referire !
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
freeelis a scris:

Este solutia .... dar ce prevaiz doriti sa stabiliti?

Caut o solutie legala prin care un angajat top management sa ramina in cadrul companiei o perioada mai mare decit 45 de zilede preaviz, in cazul in care doreste sa-ti dea demisia.
Ma gindesc la 60 - 75 de zile lucratoare
Sunt cazuri in care cele 45 de zile nu sunt suficiente pentru a recruta un candidat potrivit. Trebuie tinut cont si de faptul ca noul angajat trebuie sa acorde la rindul lui o perioada de preaviz si apoi sa existe si o perioada in care vechiul si noul angajat sa poata lucra impreuna pentru a se face transferul corect al tuturor problemelor in derulare.
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
freeelis a scris:

Exista o modalitate ... incheierea unui act aditional ...citind Codul Muncii o sa vedeti ca aveti posibilitatea sa stabiliti un preaviz mai marte decat cel mentionat in mesajele dvs...


Multumesc ! Daca-i asa atunci voi gasi solutia !
O zi frumoasa !
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
Stiu ca in conformitate cu codul muncii nu exista nici o posibilitate legala.
Ma gindeam ca exista totusi vreun artificiu, vreo portita..... de ex. Incheierea unui CIM conform codului muncii pentru un post de inginer ( de ex) si incheierea in paralel a unui contract de management cu o perioada de denuntare a acestuia convenita de comun acord (3 luni de exemplu). Nu sunt jurist, nu cunosc codul civil de aceea as avea nevoie de o opinie avizata.
Si repet , ne dorim o solutie legala, agreata de ambele parti !
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
Va multumesc

Eu am nevoie de o modalitate de a obtine un termen mai mare de 45 de zile in care un angajat top management sa ramina in cadrul companiei pentru a acoperi perioada in care recrutam un nou angajat ( care la rindul sau trebuie sa ofere o perioada de preaviz angajatorului sau) precum si perioada de predare a responsabilitatilor sale catre noul angajat .