avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate cosminrg

Activitate cosminrg

Discuție 13 din 15
Buna ziua,

Care este procedura pentru a da 13 din 15? Trebuie sa imi fac o programare in prealabil sau sa vorbesc cu cineva sau este ca examanul teoretic(sala) pe care o dai cand iti iei carnetul de conducere?

Din cate m-am documentat pana acum si am facut teste pe internet inteleg ca sunt 15 intrebari cu un singur raspuns corect si ca o sa fie un examen scris, nu pe calculator ca "sala" pentru carnet si ca se sutine la Brigada Rutiera Bucuresti.

Pun aceasta intrebare pentru ca pe pe parcursul zilei de astazi am incercat sa sun de nenumarate ori la Brigada Rutiera Bucuresti la numarul destunat relatiilor cu publicul si nu a raspuns nimeni la acel numar sau imi inchidea telefonul.
Am inteles. O sa merg luni sa vorbesc cu politistul. Multumesc
Cand am fost la politie sa dau declaratie si celelalte formalitati politistul mi-a spus ca o sa imi suspende permisul pe o durata de 90 de zile. Din momentul expirarii celor 15 zile in care aveam drept de circulatie nu mai conduc fara a prelungi.
Unde/ cu cine trebuie sa vorbesc ca sa aflu in ce stare se afla dosarul sau daca acesta a fost clasat? Persoana accidentata a avut sub 10 zile de spitalizare.
Multumesc de clarificare. In afara de sustinerea examenului 13 din 15 mai exista si alte lucruri pe care trebuie sa le fac precum platirea unei amenzi?
Prin perioada de suspendare se intelege 90 de zile de la producerea accidentului sau 90 de zile de cand expira dreptul de circulatie?
Buna ziua,
In urma cu doua luni nu am accordat prioritate de trecere si am provocat un accident rutier soldat cu daune materiale(cele doua autoturisme implicate in accident) dar si fracturarea antebratului unuia dintre pasagerilor aflati in masina caruia nu i-am acordat prioritate. El a fost nevoit sa se opereze la mana.
Perimsul de conducere mi-a fost suspendat pe o perioada de 90 de zile si am primit drept de circulatie pe 15 zile.

Intrebarea mea este ce trebuie sa fac ca sa imi recapat permisul de conducere? Din cate m-am documentat pana in momentul de fata ar trebui sa sustin examenul 13 din 15 dar nu sunt sigur. Cei care v-ati mai aflat in aceasta nefericita situatie sau aveti cunostinta necesara de a raspunde la aceasta intrebare va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.

Mentionez ca in momentul producerii accidentului detineam carnetul de conducere de aproximativ 8 luni deci eram sofer incepator.

Multumesc anticipat