avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate claucla

Activitate claucla

Buna seara.Parintii mei ne-au facut mie si fratelui meu contract de donatie pe casa cu clauza ca ei sa ramana in apartament pe perioada vietii si sa ii ajutam.mama mea ma tot ameninta ca se duce sa ma scoata din contract sa ii ramana casa fratelui meu.el nu le-a dat niciodata nimic in schimb eu am acte doveditoare de sume trimise prin western union si pachete.ei pot face asta? si daca da eu pot contesta???pot face ceva in aceasta privinta care sa fie si in favoarea mea???
Răspuns la discuția Custodie copil nascut in Elvetia
deci pana la urma nici nu stiu ce sa mai fac. desi am procura pana in aprilie 2017 tot imi poate crea probleme.singura solutie e sa merg aici la asociatia regionala de protectie si sa vad ce zic ei si apoi in Romania.oricum astia de aici ma vor trimite imediat in tara dar de vazut daca cu copilul sau nu.ei hotaresc practic cu cine ii e mai bine copilului cu mama sau cu tatal
Răspuns la discuția Custodie copil nascut in Elvetia
deci copilul are 2 certificate unul roman facut in ambasada Romaniei la Berna si unul croat. are pasaport croat deoarece a fost facut in croatia intr-o singura zi pe 5 ani iar cel romanesc dura foarte mult timp sa il fac si vroiam sa merg in romania pentru sarbatori.sa plec cu copilul nu ar fi o problema oricum deoarece el in luna aprilie mi-a facut o procura valabila un an pentru a merge de pasti acasa.deci aceasta procura practic e valabila pana in aprilie 2017. eu vreau sa fac totul legal pentru a nu avea probleme in viitor. vreau sa stiu chiar daca autoritatea de aici imi da mie sau lui dreptate si eu oricum plec cu copilul ca pot face asta cat timp am acea procura, daca merg in romania pot cere autoritatea tutelara.copilul nu are cetatenie elvetiana este nascut in elvetia dar are doar un permis de sedere cat timp il au si parintii.doar daca locuieste 12 ani consecutivi in elvetia se poate cere cetatenia. altfel nu. nu am nici o idee cum sunt legile in croatia si de asta vreau sa stiu daca Tribunalul din Romania poate sa imi dea castig de cauza. eu in romania as avea dupa posibilitate sa muncesc si am si locuinta plus un venit din chirii totul legal si cu plata impozitelor la stat si toate pe numele meu.
Răspuns la discuția Custodie copil nascut in Elvetia
nu se pune problema de asa ceva.copilul nu este cetatean elvetian .este roman-croat.si biroul care se ocupa de aceste cazuri deja mi-a spus ca copilul va ramane ori cu mama ori cu tatal dar trebuie ca parintii sa ajunga la un acord daca parintii nu ajung la un acord atunci hotaresc ei cu care din cei 2 ramane copilul.este o posibilitate mai mare sa ramana copilul cu mama dar nu este exclus sa ramana cu tatal.in ambasada mi s-a spus ca din moment ce copilul este si cetatean roman cu certificat de nastere romanesc eu pot intenta un proces care se poate judeca si in romania .si mi-au spus cei de la ambasada si ca orice decizie se ia aici nu este valabila in romania pentru acte care necesita acordul ambilor parinti
Răspuns la discuția Custodie copil nascut in Elvetia
pai eu vreeau ca copilul sa stea cu mine iar tatal doar ca sa ma tina langa el zice ca el nu ma lasa sa plec cu copilul.desi el nu se ocupa de copil deloc decat material. el aduce bani in casa el comanda.asa zice.si ca el nu lasa copilul sa plece desi e constient ca el nu se poate ocupa de copil.
eu am luat deja legatura cu un avocat aici dar mi s-a spus ca deoarece nu suntem casatoriti nu este de competenta avocatului.ci sa merg la un autoritatea regionala de protectie care se ocupa de aceste probleme deoarece ei hotaresc.dar nu pot merge acolo pana nu sunt sigura ca copilul poate ramane cu mine deoarece daca eu merg acolo automat ei ma trimit in romania.din moment ce copilul are cetatenie romana croata iar eu cetatenie romana nu se poate face ceva in Romania??
buna ziua. eu stau in elvetia cu un croat si nu suntem casatoriti. avem un copil de 10 luni pe care el l-a recunoscut.avem autoritare parentala comuna.eu aici am un permis de sedere fara drept de munca ca el ma intretine.daca eu nu mai vreau sa stau cu el nu am loc de munca deci mi se anuleaza permisul si trebuie sa parasesc elvetia.copilul meu are cetatenie romana-croata.intrebarea este ce se intampla cu copilul deoarece eu sunt dispusa sa las tara sa ma intorc in romania dar nu vreau sa pierd copilul.