avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate thorhammer

Activitate thorhammer

Buna ziua

Daca o societate a intrat in procedura insolventei pe data de 22 februarie 2017,obligatiile bugetare aferente salariilor lunii ianuarie care aveau data scadenta 25 februarie 2017 sunt considerate datorii curente nascute in perioada insolventei sau se inscriu la masa credala ?
Multumesc anticipat pentru raspuns !
Răspuns la discuția Amenda
In procesul verbal este mentionat astfel : Subsemnatul.........in calitate de agent constatator am constatat ca domnul............in calitate de manager restaurant avand CNP.................adresa..............a efectuat acte de comert fara respectarea prevederilor art.1 lit a) din Legea 12/1990 lipsa avize de functionare in locatia..........Dupa care in continuare sunt trecute datele de identificare ale societatii unde lucram.
Discuție Amenda
Buna seara

Anul trecut in decembrie lucram la o firma avand functia de manager restaurant.Pe data de 18 decembrie 2015 am avut un control de la politia economica control care s-a soldat cu un proces verbal de amenda contraventionala in baza art.1 lit.a) din Legea 12/1990.Era vorba de lipsa unor autorizatii de functionare.Amenda aplicata a fost de 20.000 lei cu posibilitatea achitarii in termen de 48 ore a jumatate din minimul amenzii adica 1.000 lei.In calitate de manager am semnat de luare la cunostinta a procesului verbal.Imediat am transmis catre conducerea societatii copia scanata a respectivului proces verbal.
Intre timp nu mai lucrez la firma respectiva dar pe data de 22 decembrie 2016 am primit acasa de la Directia de Impozite si Taxe Locale o instiintare ca figurez in evidentele lor cu respectiva amenda in suma de 20.000 lei.
Ce pot face in aceasta situatie ?
Buna ziua
Am un salariat angajat cu salariul minim pe economie care are doua popriri de la doi executori diferiti pentru credite restante la banci.Avand in vedere ca venitul net al salariatului este de 925 lei,retinerea maxima din venitul net va fi de 462 lei sau de 231 lei ?
Multumesc anticipat !