avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariat
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariat

Buna ziua
Am un salariat angajat cu salariul minim pe economie care are doua popriri de la doi executori diferiti pentru credite restante la banci.Avand in vedere ca venitul net al salariatului este de 925 lei,retinerea maxima din venitul net va fi de 462 lei sau de 231 lei ?
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: ContSters400311 , utilizator 12:46, 12 August 2016
Art. 169 alin. 4 din Codul Muncii zice asa:

Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Ramane la aprecierea angajatorului care este suma ce se va retine, fara a se depasi limita impusa de lege.
Respectati prevederea art 169(4)Codul Muncii:
"(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net."

Asadar, puteti retine pana la 463lei ,/lunar( 1/2 din 925lei),ceea reprezinta limita maxima admisa ! Acest fapt inseamna ca puteti sa popriti si doar 231lei/lunar ,daca ati luat aceasta hotarare,suma minima admisa pt poprire nu este reglementata.
Ultima modificare: Vineri, 12 August 2016
ContSters400311, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! In cazul in care s a primit la societate o Dispozitie de poprire - emisa de un executor judecatoresc - care este cuantumul care se retine ... (vezi toată discuția)
Administrator srl lonewolf333 lonewolf333 Buna ziua. Revin cu problema mea. Ca fost administrator srl. cu presupuse datorii ma trezesc cu toate conturile blocate de un bej. \\"Dispun: infiintarea unei ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu popyscu popyscu Am un salariu de 1250 lei . Am primit o poprire de 500 lei apoi inca una de 650 lei .Este legai sa opreasca mai mult de jumatate din totalul salariului lunar ? (vezi toată discuția)