Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariat
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariat

Buna ziua
Am un salariat angajat cu salariul minim pe economie care are doua popriri de la doi executori diferiti pentru credite restante la banci.Avand in vedere ca venitul net al salariatului este de 925 lei,retinerea maxima din venitul net va fi de 462 lei sau de 231 lei ?
Multumesc anticipat !
Art. 169 alin. 4 din Codul Muncii zice asa:

Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Ramane la aprecierea angajatorului care este suma ce se va retine, fara a se depasi limita impusa de lege.
Respectati prevederea art 169(4)Codul Muncii:
"(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net."

Asadar, puteti retine pana la 463lei ,/lunar( 1/2 din 925lei),ceea reprezinta limita maxima admisa ! Acest fapt inseamna ca puteti sa popriti si doar 231lei/lunar ,daca ati luat aceasta hotarare,suma minima admisa pt poprire nu este reglementata.
ContSters400311, utilizator