avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate ovvy18

Activitate ovvy18

Răspuns la discuția Dosar penal acident de circulatie
pai problema e ca eu nu am baut nici un gram de alcool in toata luna respectiva nu numai in ziua respectiva...la spital eram constient cand mi-au recoltat sange. Si doctorul si politistul mi-au zis ca AM ALCOLEMIE 0.De ce naiba ma incadrat la acea fapta???Deja sunt in ceata nu mai inteleg nimic.Mine ma duc dupa avocat.
Astept sa vad ce se intampla si va tin la curent...pana acum nu mi-a venit nimic acasa dar ma astept la orice ca doar traim in tara tuturor posibilitatilor.
Salutare...am cazut si eu un moto-scuter mai exact am fost implicat intr-un un accident de circulatie cu autovictima si mi-a venit acasa de la politie o hartie in care scrie ceva de genul:Va facem cunoscut ca la data de 07.08.2016 v-a fost intocmit dosar penal in cauza se efectueaza cercetari privind savarsirea infractiunii prev.si pede. de art 196 alin.1 din codul penal.Am cautat articolul asta pe tot netul si nu l-am gasit ce insemna mai exact? Eu pur si simplu m-am dezechilibrat si am cazut nu am incalcat nici o regula de circulatie,doar eu m-am ranit am avut nevoie de 9 zile de spitalizare.Imi anuleaza permisul de conducere si gata ma baga si la puscarie?
Buna ziua...am si eu o mica dilema..prin luna iulie a acestui an am avut un mic accident de circulatie, mai exact am cazut cu un moto-scuter,in urma cazaturii am ajuns la spital unde am stat internat 9 zile,mai exact am avut parte de un accident fara pagube materiale si cu o singura victima(victima fiind eu),nu bausem alcool, toate actele moto-scuterului erau in regula,permisul in regula,doar ca nu purtam casca de protectie in rest nu am mai incalcat nici o regula de circulatie.(pur si simplu m-am dezechilibrat si am cazut)Politia mi-a deschis dosar penal pentru accident de circulatie cu autovatamare si la inaintat catre parchet.In cel mai rau caz cum se poate finaliza dosarul meu???Pot primii vro amenda penala din partea parchetului sau vro rezolutie la dosar prin care sa mi se pateze cazierul judiciar???
daca ai ajuns sa te dai cu capul de toate zidurile care iti ies in cale garantat nu prea le ai nici cu meseria pe care o prestezi. Si totusi eu platesc sau nu platesc????
Din ce ziceti dumneavoastra.. Persoanele care prin faptele lor aduc daune sănătății altei persoane răspund potrivit legii și au obligația să repare prejudiciul cauzat furnizorului de servicii medicale reprezentând cheltuielile efective ocazionate de asistența medicală acordată...........reiese ca daca accidentam pe altcineva trebuia sa ii platesc spitalizarea.....eu nu am accidentat pe nimeni pur si simplu am cazut cu scuter-ul....si nu vad prin articolul 313 ceva de genu cel care a autoprovocat trebuie sa plateasca!!! Deci pana la urma cum o fi???(ma intereseaza daca platesc sau nu pentru ca e vorba de o suma frumusica mi-au zis doctorii ca daca ar fi sa platesc ar fi vorba de vro 15000 de lei).
Lucrez de 13 ani cu norma intreaga bineinteles ca sunt asigurat si am dus si toate actele la spital card de sanatate adeverinta de la serviciu si asa mai departe....dar a fost politia la locul accidentului si automat s-a inregistrat accident de circulatie si mi-au zis ceva de legea 91/2015 reactualizata in aprilie 2016 si vezi doamne conform acestei legi asigurarea de sanatate CAS-ul mai exact nu mai plateste spitalizarile in cazul accidentelor de circulatie.
Buna ziua...am si eu o mica dilema..prin luna iulie a acestui an am avut un mic accident de circulatie, mai exact am cazut cu un moto-scuter,in urma cazaturii am ajuns la spital unde am stat internat 9 zile,mai exact am avut parte de un accident fara pagube materiale si cu o singura victima(victima fiind eu).Stie cineva ceva concret? Cum e cu zilele de spitalizare? imi platesc eu spitalizarea sau plateste casa de sanatate? doctorii mi-au zis sa stau linistit ca nu platesc nimic,politistii au zis ca voi platii zilele de spitalizare,nu mai stiu dupa cine sa ma iau.X-(