avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate flor93

Activitate flor93

Buna ziua. As avea nevoie de cateva raspunsuri daca se poate. casatoriti de 4 ani, cu o viata formata in italia de 10 ani. sotul meu a lucrat aproape mereu, cu contract indeterminat de circa un an. El are o fata din alta casatorie de 19 ani la care a platit pensia alimentara de 50 euro lunar, peste ce era obligat, (poate s.au mai sarit dar apoi s.a compensat intr.un fel). Nu au un raport de tata-fica, mereu se cearta si nu il suna decat pt a cere bani, asftel ca el de vreo 3 ani trimite doar pensia si atat ceva extra de craciun-paste -onomastica. De vreo 2 ani cand se cearta mai rau il ameninta cu recalcularea pensiei dupa salariul din italia (nu are date despre angajator). Acum amentinta ca vrea sa intre in facultate doar pt al face sa plateasca inca pensia alimentara nu ca ar fi interesata sa studieze. evidenta daca ar intra la facultate va continua sa platesca cei 50 de euro lunar. intrebarea mea : cum sau ce ar tb sa facem pt a nu mai fi mereu amenintati cu recalculare si pt a evita altre conflite inutile si absolut absurde? repet: raportul lor se rezuma doar la " imi dai bani sa imi iau..?"... "nu "..."atunci te dau in judecata"
multumesc si sper sa ne ajutati


buna ziua. prima oara m.am casatarit la 20 d ani si am stat casatorit vreo 10 ani, am divortat si fata mea a ramas la mama ei. eu am plecat in italia , unde am ramas pana acu, m.am recasatorit in urma cu 4 ani. Pensia alimentara am platita lunar 50 d euro, peste ce era stabilit. recunosc ca au fost si perioade cand nu reuseam sa platesc dar apoi incercam sa ma recompesez.. dupa ce m.am recasatorit raportul cu fata mea a degenerat in mod vertinigos, asfel k de vreo 3 ani ma suna doar pt a cere bani. de vreo 2 ani am incetat de a mia trimite alte atenti, doar pensia lunar si 100 pt craciun/ paste/ onomastic. acum are 19 ani, ma ameninta ca cere recalcularea pensiei si ca da la facultate ca sa mai am eu de plata, nu ca vrea sa studieze. oricum la fiecare cearta, si nu sunt rare, ma ameninta cu recalcularea pensiei. intrebarea mea: ce sa fac sau cum sa fac ca sa nu mai fiu mereu amenintat de asta, si dat fiind natura raportului care evident nu se poate salva, ce sa fac ca sa nu mai fie certuri, amenintari sistres.
multumesc anticipat