avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate MiriamS

Activitate MiriamS

da, da intrebarea e, se plateste pe metru patrat sau in functie de ce? si exista vreo diferenta daca activitatea se desfacoasa la sediul unde e stabilit PFA ? ma refer la costuri, si as vrea sa stiu si niste cifre niste exemple
conteaza unde aleg sediul pentru PFA? adica ar fi o diferenta de platit la impozitul pe apartament anual daca ar avea 4 camere sau daca ar avea 2 camere? ma refer daca se vede asta la ceea ce trebuie sa plateasca PFA-ul, multumesc.
asta o sa fac, consultanta IT, is curios scap de 16% impozit pe codul asta?
Am inteles, de aceea aleg codul CAEN 6202, e ok nu?
Asta e singura care apare in lista de la ANAF
Buna,

Codul CAEN in care zic eu ca ma potrivesc este: 6202, norma de venit pentru Bucuresti fiind de 27000 RON pe an. :)

Servicii executate in
domeniul informaticii, altele
decat cele care genereaza
drepturi de autor sau drepturi
conexe drepturilor de autor
-6202: activitati de consultanta in tehnologia
informatiei
Buna,

Am spus, domeniul IT - programator
Salutare,

Doresc sa creez un PFA si nu stiu care ar fi mai ok, norma de venit sau sistem real tinand cont ca incasarile pe an sunt cam de 90 de mi de euro, domeniul IT (programator). As vrea sa ma ajutati cu urmatoarele informatii va rog:

1) Ce sa aleg norma de venit sau sistem real.
2) Care este norma de venit pentru care se platesc taxele in cazul in care PFA cu norma de venit e alegerea buna iar domeniul fiind IT/programator.
3) Ce taxe trebuie platite si cand.
4) Acte necesare si unde se depun pentru creare PFA, cam cat dureaza.
5) Cod CAEN potrivit pentru activitate de programator.

Va multumesc. Daca mai e ceva informatie de adaugat care e bine de stiut va rog sa adaugati.

Cu stima,
Miriam