Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA norma de venit sau sistem real?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA norma de venit sau sistem real?

Salutare,

Doresc sa creez un PFA si nu stiu care ar fi mai ok, norma de venit sau sistem real tinand cont ca incasarile pe an sunt cam de 90 de mi de euro, domeniul IT (programator). As vrea sa ma ajutati cu urmatoarele informatii va rog:

1) Ce sa aleg norma de venit sau sistem real.
2) Care este norma de venit pentru care se platesc taxele in cazul in care PFA cu norma de venit e alegerea buna iar domeniul fiind IT/programator.
3) Ce taxe trebuie platite si cand.
4) Acte necesare si unde se depun pentru creare PFA, cam cat dureaza.
5) Cod CAEN potrivit pentru activitate de programator.

Va multumesc. Daca mai e ceva informatie de adaugat care e bine de stiut va rog sa adaugati.

Cu stima,
Miriam
La aceste incasari e bine sa folositi norma de venit. Totusi, daca depasiti 100.000 euro, trebuie sa treceti la contabilitatea in sistem real.

In ce priveste codul CAEN, e bine sa ne spuneti ce faceti efectiv pentru ca sunt multe.
Buna,

Am spus, domeniul IT - programator
In Clasificarea activităţilor din economia naţională - CAEN Rev. 2 - Note explicative(*) de pe situl ONRC avem:

63 Activităţi de servicii informatice
Această diviziune include activităţi ale portalurilor de căutare web, activităţi de prelucrare a datelor şi găzduire a paginilor web, precum şi alte activităţi conexe.

631 Activităţi ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
Această grupă include furnizarea infrastructurii pentru: găzduirea paginilor web, prelucrarea datelor şi activităţi conexe, precum şi asigurarea facilităţilor de căutare şi a altor portaluri pentru Internet.

6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
Această clasă include asigurarea infrastructurii pentru serviciile de găzduire a paginilor web, de prelucrare a datelor şi activităţi conexe. Sunt incluse activităţi specializate de găzduire, cum ar fi găzduirea paginilor web, servicii de streaming (organizare fluxuri) sau găzduire de aplicaţii. Activităţile de prelucrare a datelor includ prelucrarea completă şi elaborarea de rapoarte specializate pe baza datelor furnizate de către clienţi sau asigurarea prelucrării automate a datelor şi servicii de introducere a datelor, inclusiv activităţi de rulare a bazei de date (executare funcţiuni).
Această clasă exclude:
-activităţile unde furnizorul foloseşte computerul doar ca un instrument de lucru (unealtă) sunt clasificate potrivit naturii serviciilor furnizate.

6312 Activităţi ale portalurilor web
Această clasă include:
-operarea site-urilor web care folosesc un motor de căutare pentru a genera şi întreţine bazele de date extensibile cu adrese Internet, într-un format uşor de căutat
-operarea altor site-uri web care acţionează ca portaluri pentru Internet, cum sunt site-urile media care oferă un conţinut actualizat periodic.
Această clasă exclude:
-activitatea de editare a cărţilor, ziarelor, jurnalelor pe Internet, vezi diviziunea 58
-activitatea de difuzare a programelor pe Internet, vezi diviziunea 60

639 Alte activităţi de servicii informaţionale
Această grupă include activităţile agenţiilor de ştiri şi toate celelalte activităţi de servicii informaţionale
neclasificate anterior.
Acestă grupă exclude:
-activităţile librăriilor şi arhivelor, vezi 9101

6391 Activităţi ale agenţiilor de ştiri
Această clasă include:
-activităţi ale consorţiilor de ştiri şi activităţi ale agenţiilor de ştiri care furnizează ştiri, imagini şi articole către media.
Această clasă exclude:
-activităţi ale fotoreporterilor independenţi, vezi 7420
-activităţi ale jurnaliştilor independenţi, vezi 9003

6399 Alte activităţi de servicii informaţionale n.c.a.
Această clasă include alte activităţi de servicii informaţionale neclasificate în altă parte, cum ar fi:
-servicii de informaţie telefonică bazate pe calculator
-servicii de căutare a informaţiilor, pe bază de tarif sau contract
-servicii de grupare a ştirilor; informaţii din ziare, etc.
Această clasă exclude:
-activităţi ale centrelor de intermediere telefonică (call centre), vezi 8220

Buna,

Codul CAEN in care zic eu ca ma potrivesc este: 6202, norma de venit pentru Bucuresti fiind de 27000 RON pe an. :)

Servicii executate in
domeniul informaticii, altele
decat cele care genereaza
drepturi de autor sau drepturi
conexe drepturilor de autor
-6202: activitati de consultanta in tehnologia
informatiei
Mda. Daca aia e programare...