avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate gabrjela

Activitate gabrjela

Sunt privata aproape integral de lumina naturala de constructia respectiva, motiv pentru care sunt nevoita sa platesc dublu factura pentru incalzire,nu mai mentionez disconfortul de a nu avea lumina naturala. Mentionez ca este vorba de zona Unirii Tineretului Bucuresti, si ca exista o distanta de 4-5m intre blocul respectiv si limita proprietatii cu blocul meu. Se poate face vreun demers pentru plata daunelor respective? Multumesc frumos
Buna ziua si La multi ani!
In urma cu 2 ani a fost construit un ansamblu rezidential din 3 corpuri, unul dintre ele pozitionat chiar in fata apartamentului meu, cu nivel de inaltime mai mare cu 3 etaje decat blocul in care locuiesc. Astfel sunt privata aproape in întregime de lumina naturală.
Multumesc
Intre timp am aflat ca postul pe care lucram a fost desfiintat in urma mutarii departamentului in alta firma infiintata special pentru proiectul pe care lucram. Ma ajuta cu ceva aceasta informatie?
Post desfiintat la revenire din concediu crestere copil
Răspuns la discuția Renuntare drepturi parinte
Multumesc pentru sfaturi, cred ca da, cel mai bine ar fi sa consult un avocat.
Răspuns la discuția Renuntare drepturi parinte
Sau daca s-ar intampla sa intalnesc pe cineva dornic sa adopte fetita, tatal biologic ar mai putea sa isi ceara drepturile parintesti?
Răspuns la discuția Renuntare drepturi parinte

vi se pare ca e doritor sa se implice si sa plateasca pensie? :)


Da, aveti dreptate, ma amagesc singura, doar ca e foarte greu sa inteleg cum de unii oameni pot fi asa. Mai ales cand pretinde ca inca ma iubeste, si il vad ca se poarta totusi asa urat si iresponsabil.
Se pare ca nu am decat sa il las in continuare sa o vada cand si cand, iar eu sa ma focusez pe ce e mai important - fetita mea, si viata noastra, si sa sper ca va aparea un tata bun si pentru ea.
Buna ziua, am o fetita in varsta de aproape 2 ani pe care am crescut-o singura, tatal nu este trecut pe certificatul de nastere, intre timp a tot pretins ca vrea sa fim o familie dar nu se implica deloc, doar vine sa ne vada, sa se joace cu ea o ora doua si insista mereu sa ne impacam, am cedat de cateva ori dar mereu ajungem in acelasi punct, se poarta urat, ne certam si pleaca. Financiar nu ajuta deloc, nici cumparaturi, sau mers la medic, sau treburi casnice, sau mers in oras cu ea, absolut nimic. Am avut perioade in care am crezut ca s-a linistit si ne lasa in pace, dar vad ca tot revine, si ma intoxica cu mesaje jignitoare. De curand am aflat si ca a avut relatii cu multe alte femei in tot acest rastimp. Vreau sa ma linistesc si sa vad ca fie isi asuma serios rolul de tata si plateste si pensie alimentara (si retroactiv), in ipoteza in care l-as trece ca tata pe certificatul de nastere (desi da, stiu, nu fac decat sa ma complic cu el o viata intreaga, dar pentru fetita, sa aiba pe tatal ei in preajma, as face-o), fie sa gasesc o modalitate prin care sa consemneze cumva ca nu isi asuma rolul de tata si nu contribuie cu nimic la cresterea ei, s-ar putea oare pur si simplu la notar? Ideea este ca nu vreau sa am surpriza ca peste cativa ani sa vina sa ceara pretentii asupra ei, dupa ce eu depun singura efortul de a o creste in toti acesti ani. Rog un sfat bun, multumesc!
Multumesc pentru clarificare, vreau insa sa fie depus dosarul cat mai curand posibil, ca sa am timp sa il redepun in caz ca omit ceva, si sa scap de cat mai multe din demersurile de acest gen pe care le am de facut dupa nastere.
Multumesc!