avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate MirelVoinea

Activitate MirelVoinea

Am fost si eu in somaj m am angajat pe perioada determinata de 3 luni(m au laut din somaj) si nu am stat 3 luni mi am dat demisa dupa o luna,in acest caz stiu ca sa oprit de tot somajul,vreau sa va intreb daca mai este necesar sa ma duc la ajofm cu decizia de incetare a cim.
Va multumesc
am sunat la anofm si din pacate nu se poate sa renunt la nici una din situatiile de mai sus pentru ca pierd dreptul la somaj tocmai dupa 3 luni se poate renunta cu motivul expirare contract
deci pot incheia c.i.m inainte de expirarea celor 3 luni CU ACORDUL PARTILOR si sa ma reintorc in somaj?sau pot sa imi dau demisia si sa ma reintorc in somaj?care din aceste cazuri trb?multumesc
nu prea am inteles,se poate incheia c.i.m inainte de 3 luni cu orice articol fara sa afecteze reluarea somajului?dar daca imi dau demisia eu mai primesc somajul inapoi?
va multumesc pentru raspuns,in ce conditii pot inceta c.i.m inainte de perioada de 3 luni pentru a putea sa ma reintorc in somaj?ma refere cum trebuie incetat c.i.m cu ce articol sau litera pentru a beneficia iar de somaj,si daca sunt obligati sa mil rezilieze firma in caz ca nu vor asta,si sa stiu ce sa cer cand imi inchei contractul va multumesc
dar se poate sa renunta mai devreme de 3 luni la contract si sa primesc somajul inapoi?in sensul ca nu imi convine la locul de munca sa stau 3 luni
Buna ziua,sunt angajat la o firma pe perioada determinata de 3 luni,ei m au angajat din somaj.Vreau sa va intreb si eu dupa astea 3 luni de contract se poate prelungi automat fara acordul meu?in sensul ca eu vreau dupa astea 3 luni sa ma reintorc in somaj si nu vreau sa mai continui la aceasta firma,si sa nu ma trezesc dupa ca mi se reinoeste automat contractul fara acordul meu pentru ca vreau sa ma reintorc in somaj.
Si inca o intrebare,daca pot renunta in perioada asta de 3 luni de zile la contract si evident sa imi reiau somajul.va multumesc si astept un raspuns.