avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate dananatonela

Activitate dananatonela

Răspuns la discuția Imprumut nerestituit
Multumesc mult pentru raspunsuri ! Voi apela la un executor judecatoresc
Răspuns la discuția Imprumut nerestituit
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns ! Nu am pus ipoteca pentru ca nu am stiut eu nu ma ocup cu asa ceva doar am vrut sa ajut dar acum platesc acest ajutor pot spune ca sunt in depresie de cat de fraier am fost. Casa nu cred ca pot sa o iau valoarea ei este 150mii euro eu am dat doar o parte din bani. Nu este luata pe firma si da daca a vandut o pot spune ca nu mai am ce face nu este angajat cu carte de munca lucreaza ( nu stiu cum) in UE mai tot timpul are proiecte ba in Franta ,ba in Germania ,Austria...( nu merge la furat sau prostitutie sau alte ilegalitati stiu sigur ) dar nici nu stiu exact ce face ceva cu cultura (filme ,teatru ,expozitii de arta)
In anul decembrie 2021 am imprumutat un prieten cu suma de 50 mii euro pentru a cumpara o casa am facut un contract la notar in care se specifica ca eu ii imprumut lui suma aceasta pt.a cumpara casa. Termenul a fost 6 luni dec. 2021-iun.2022 acesta fiind sigur ca in acest timp va face rost de bani ( avea un contract in derulare) . Cand a venit termenul mi-a spus ca din cauza razboiului i-a picat contractul si nu are de unde sa imi dea banii sa il mai pasuiesc putin dar in momentul de fata nu imi mai raspunde la tel. Mentionez ca nu sunt o bogata aveam acesti bani dupa ce am vandut un teren mostenire erau in banca si vrioam sa ii investesc in ceva dar nu am vrut nici sa ma grabesc si cand prienul mi-a cerut m -am gandit ca 6 luni nu este mult si sa il ajut dar mai este putin si trec inca 6 luni de cand trebuia sa imi restituie banii . Ce pot face in aceasta situatie ?
Multumesc mult !
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la politie si radiati masina cu cvc si cert.fiscal .Aveti de plata si rovinieta de la cnair plus amenda care se plateste la anaf(cred).Puteti si actiona in judecata pe cel caruia i ti vandut auto dar va spun din proprie experienta ca daca este o singura rovinieta mai bine platiti si terminati,daca sunt mai multe va decideti.Daca hotarati judecata trebuie deschise doua procese 1cnair in care contestati procesele verbale de contraventie si al doilea anaf in care cereti anularea amenzii .eu cand au venit proc.verbale de la cnair (am avut 7rovinite in 1luna ) am contestat si am castigat dar dupa 4ani m am trezit cu conturile blocate de anaf ca nu am platit amenda pt.rovinieta si am pierdut procesul ca trecuse termenul de contestare(eu am vandut auto in 2012 si nici acum nu am scapat ) si am fost indrumat sa il dau in judecata pe cel caruia i am vandut auto sa imi recuperez banii.dar voi plati m am saturat am cheltuit si mai mult cu toate taxele plus drumuri plus nervi nu se merita mori cu dreptatea in mana.P.S.neaparat radiati auto politie
Multumesc mult!In cat timp de cand am primit comunicarea acasa trebuie sa ma prezint sau imi trimit cei de la centrul de probatiune o alta hartie in care imi spun zilele in care sa ma prezint la controlul judiciar.Nu am munca nerenumerata.Multumesc mult inca o data
Buna ziua, in anul 2017 am avut o altercatie in trafic cu un sofer care m a sicanat eu am luat o bata si i am spart geamul soferului si cioburile l au ranit pe fata.Ne am judecat pt ca el nu a vrut sa ne impacam si am primit condamnare 11 luni amanarea pedepsei si 2ani control judiciar am facut apel si acesta a fost respins am primit prin posta solutionarea as vrea sa stiu daca mai pot face ceva apelul este definitiv daca nu se mai poate ataca in nici un fel trebuie sa ma prezint cu hotararea la sectia de politie sau astept sa ma caute cei de la politie?Multumesc anticipat pentru raspuns.
multumesc frumos pt raspuns
Buna ziua.In luna decembrie 2017 am fost sicanat in trafic urmand un accident usor(l am lovit foarte usor in spate)in momentul acela intr un momemt de furie m am dat jos din autoturismul meu am luat o bata de tip baseball din portbagaj si am lovit geamul lateral fata pe partea soferului din lovitura geamul s a spart si cioburi din acel geam i au sarit pe fata provocandu i mici zgarieturi pt care a primit 3 4 zile ingrijiri medicale.Ulterior am incercat sa imi cer scuze dandu mi seama ce am facut dar acesta nu a dorit nici un fel de impacare a spus ca doreste sa ma duc la inchisoare nu are nevoie de scuze sau de bani(am incercat sa ii ofer pt.a si retage plangerea).In luna mai am primul termen de judecata pt distrugere art.253ncp (desi initial intelesesem ca ar fi si loviri si alte violente plus deranjarea linistii publice).As putea lua pedeapsa cu executare,mentionez ca nu am cazier nu am mai avut probleme cu legea.multumesc
buna ziua.in anul 2014 am instrainat un autovehicul pe care l am radiat doar de la financiar nu si de la politie cel care l a cumparat de la mine nu l a inmatriculat si in anul 2015 a circulat fara rovinieta,anul acesta am primit instiintare de la executor pt recuperarea sumelor datorate celor de la drumuri(mentionez ca eu nu am primit acasa nimic de la drumuri ei spunand ca au trimis avand chiar si semnatura unui martor)cei de la executor nu au gasit decat contul de alocatia copiilor pe numele meu si l au blocat eu ne mai putand retrage alocatia,m am judecat si am castigat (cum era normal ) dar surpriza cand m am dus cu incheierea la banca pt.a ridica poprirea imi venise alta executare pt.alta rovinieta la acelasi autovehicul,am mers la cnair si am inteles ca ar mai fi inca 4 astfel de amenzi,as dori sa merg in instanta sa cer daune pentru toata aceasta bataie de joc.multumesc sper ca m am facut inteleasa.va doresc o zi minunata
Buna ziua.Din anul 2014 ma chinui sa obtin ordinul prefectului pt un teren aflat in com Dobroedti jud Ilfov eu avand un certificat de mostenitor din anul 1987 dupa ce bunicul a decedat(intre timp a decedat si bunica si tata)in care apare mostenire o suprafata de teren de 800mp suprafata pe care si platesc impozit de ani de zile dar pe care primaria nu o recunoaste ca fiind a mea acestia spunand ca suprafata la care as avea dreptul ar fi de 530mp restul suprafetei pana la 800 fiind pasune mentionez ca am fost de 2 ori in audienta la prefectura ilfov si domnul subprefect mi a spus ca de la primarie nu au adus dosarul complet cu toate actele pt eliberarea ordinului prefectului si cei din primarie nu au putut face dovada ca acea diferenta de teren de la 530 pana la 800 nu imi apartine(mai exact domnul subprefect mi a spus ca primaria nu are nici un act doveditor ca ar fi pasune)si daca de la primarie se aduce dosarul complet dansul elibereaza actul,vreau sa va mai aduc la cunostinta faptul ca in anul2010 am facut masuratori cu un cadastrist si imprejmuirea terenului arata suprafata de 812mp iar in anul 2014 de la primarie mi sa solicitat alta masuratoare(am platit de 2 ori:()la care a iesit aceeasi suprafata de 812mp in conditiile in care se poate observa foarte bine ca gardul si tarusi sunt acolo de ani de zile fiind in stare avansata de degradare.Cam aceasta este pe scurt problema cu care ma confrunt de ani de zile si la care nu gasesc solutie nu stiu cui sa ma adresez deoarece de cate ori merg in audienta la domnul primar am promisiuni de genul saptamana viitoare,dupa alegeri,dupa concediu s.a.m.d...As dori un sfat .PS am acte doveditoare pt toate cele relatate .multumesc :(:(