avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate anomis85

Activitate anomis85

Da beneficiarul, nepoata de sora a testatoarei vrea sa ma dea in judecata pt ca nu este de acord cu testamentul. Multumesc!
Sau 3, cum e pana la urma?
Multumesc, adica 1 an?
Va rog, care este termenul de prescriptie a unui testament autentic de catre colateralii privilegiati. Precizez ca nu am grad de rudenie cu testatorul. La art 1076 alin 2 cod civil nu spune termenul exact doar ca acesta curge de la data la care au luat cunostinta de dispizitia testamentara. Poate ma lamureste cineva. Multuesc!
Răspuns la discuția testament cu titlu particular
Va multumesc! Aceasta vrea sa imi deschida proces pt casa. Are vreo sansa??
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe minecu o problema legata de testament. Anul trecut vecina mea mi-a lasat prin testament cu titlu particular autentificat la notar, cu 10 zile inainte sa moara un apartament. Nu avea mostenitori rezervatari.Am facut succesiune si am obtinut certificatul de mostenitor. Vecina mai avea niste locuri de veci pe care dorea sa le doneze altcuiva dar nu a mai apucat, iar documentele sunt in posesia mea. Nepoate vecinei de sora doreste sa ma dea in judecata pentru casa. Intrebarea este urmatoarea: trebuia chemata si ea la succesiune?Mentionez ca urmeaza sa-i inmanez actele pe locurile de veci.Poate nepoata sa faca succesiunea separat pe locurile de veci sau trebuia atunci cand am facut succesiune pe apartament? Poate avea castig de cauza in instanta? multumesc!