avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate Angela1978

Activitate Angela1978

Buna ziua,
Am o intrebare privind neplata pensiei alimentare., si am nevoie de un sfat competent si eventual o recomandare pentru un avocat specializat pe acest domeniu. Situatia este cam complicata dar ma voi stradui sa fiu cat mai clar.
Locuiesc in Canada. In septembrie 2016 m-am separat de concubina mea cu care am un copil care are acum 3 ani si 3 luni. Ea este de nationalitate moldoveneasca, are cetatenie moldoveneasca si canadiana. Nu are cetatenie romana.
In ianuarie 2017 fosta concubina se prezinta la mine la usa, suna , abandoneaza copilul in fata usii si fuge. Apoi circul - politie, protectia copilului, tribunal, ... etc etc ,..... Tribunalul imi acorda copilul si garda exclusiva a copilului. In august 2017 deschid proces pentru pensia alimentara. Am castig de cauza in iunie 2018 pentru o suma ridicola, dar asta nu este prea important. Pe mine ma interesa sa obtin o decizie judecatoreasca si am obtinut-o. Dar stiu foarte bine ca mama copilului nu va plati niciodata pensia copilului pentru ca pur si simplu nu vrea iar legile canadiene sant extrem de permisive cu rau platnicii si ca nu vor fi nici un fel de consecinte pentru ea.
Intrebarea mea este : daca obtin recunoasterea a hotararii canadiene in Romania privind acordarea pensiei alimentare, pot cere aplicarea ei in Romania ? (adica sa fie obligata sa plateasca pensia alimentara a copilului in Romania) . Si daca nu va plati (si stiu foarte bine ca nu o va face) , care sant consecintele pentru ea ? Care este pedeapsa in Romania pentru neplata pensiei alimentare ? Si daca exista o pedeapsa pentru aceasta fapta, ea se aplica pe intreg teritoriul comunitatii europene sau se limiteaza doar la teritoriul romaniei ?
Raspunsuri aici pe forum sau in privat (adryanmtrl@gmail.com)
Multumesc
Răspuns la discuția Avocat din Pitesti
Scuze pentru bad topic. Am trimis cererea la sectiunea potrivita de data asta (cel putin sper). Multumesc
Salut a toata lumea.
Am nevoue urgenta de un avocat din Pitesti ca sa imi scaneze, copieze si sa imi trimita un dosar de la Curtea de Apel Pitesti deoarece eu locuiesc intr-o alta tara si imi este imposibil sa ma deplasez pentru a-l copia eu insami. Contact : adryanmtrl@gmail.com .Multumesc