avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate justme890

Activitate justme890

@Cyan, garsoniera a fost cumparata de la o persoana oarecare. Nu a fost donata si nu mi-a vandut nimic. Asa a sfatuit-o notarul sa se treaca cu dreptul asta.

Cat despre bani, i-am folosit in scop personal pentru ca asa a fost intelegerea noastra initial. O sa-i spun chiriasului sa-i trimita banii si sa ma scuteasca, doar ca nu vreau sa ma fac de ras cu politie si circ din asta ieftin.

Problema e ca nu s-a dus la politie din cauza ca nu incaseaza banii de la chirias, vrea sa ma oblige sa tin legatura cu ei cand eu i-am comunicat foarte clar faptul ca nu mai doresc sa vorbesc cu ei si stie ca nu sunt disparuta.
Pot vinde fara acordul uzufructuarului? Pentru ca mama in mod sigur nu o sa fie de acord sa vand garsoniera. Si daca pot vinde fara acordul ei, mi se pare ca dreptul asta se transmite la viitorul proprietar, nu? Multumesc pentru raspuns.
Da... Ironic. Deci in ziua de azi, poti fi dat in urmarire generala din te miri ce. Chiar nu stiu ce sa mai zic, dar e de-a rasul plansul.
Acum 5 ani, am cumparat o garsoniera unde am fost trecuta ca nud proprietar si maica-mea ca avand drept de uzufruct. La momentul respectiv, n-am stiut ce presupune acest drept de uzufruct iar acum maica-mea ma santajeaza ca se muta acolo, ca lasa datorii, toate pe care trebuie sa le suport eu pentru ca un notar n-a fost in stare sa-mi explice si mie cum sta situatia.

Ca sa scap de tot stresul si circul - pentru ca nu-mi plac telenovelele si nu vreau sa-mi distrug nervii prin tribunale - vreau sa renunt la titlul de nud proprietar si sa se duca pe pustii cu garsoniera ei. Care ar fi demersurile? Am nevoie de acordul celui care detine dreptul de uzufruct sa renunt la acest contract? Multumesc.
LucianRosca, acum 2 ani si-a dat acordul prin procura sa incasez eu banii de chirie pentru ca ea nu putea sa vina sa faca contractul cu chiriasul fiind la km departare. Oricum, nu asta ma interesa, vreau sa stiu ce pot face sa pun capat circului, pentru ca nu sunt minora, nu sunt o delicventa ca sa puna politia pe urmele mele.
Am 27 de ani si acum un an jumatate, am decis sa nu mai tin legatura cu parintii mei pentru ca mi-au facut destul rau si ma ameninta mereu ca ma dau in judecata (ma rog, probleme cu o garsoniera unde maica-mea are drept de uzufruct si nu mai poate de ciuda ca nu e proprietar). Acum s-a dus peste chirias care sta in garsoniera si ii zice sa-i dea ei banii, ca m-a dat in urmarire generala la politie.

Ce pot face ca sa scap de ei? Nu vreau circ, nu vreau sa ajung de rasul lumii. Cu ei pur si simplu nu se mai poate relationa. Va rog dati-mi un sfat.
Am inteles, deci asta ar fi singura solutie. Multumesc pentru raspunsuri, Trandafir2!
Lumina ca lumina, dar la intretinere am vazut apartamente cu restante de sute de milioane...
M-am lamurit acum, multumesc inca o data! In schimb, as mai avea o nedumerire. Daca mama se muta in garsoniera unde are drept de uzufruct si lasa datorii precum costuri la intretinere, energie electrica etc., aceste datorii voi fi eu obligata de lege sa le platesc, fiind nud proprietar, nu? Si daca aflu ca se fac costuri, cum pot evita aceasta situatie astfel incat sa nu ma trezesc ca am de platit consumuri astronomice? Multumesc!
Multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit si sper sa fie asa.