avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate laurentiu1974

Activitate laurentiu1974

Este custodie comuna cu domiciliul la mine. De la pasapoarte mi s-a spus si Politia De Frontiera mi s-a spus ca am nevoie de acordul ei.
Deja am trimis o notificare prin avocat.Astept sa vad ce-o sa faca.Daca tot nu vrea ,o sa merg in instanta ,dar nu prin ordonanta prezidentiala ca sa nu mai pierd timp, sa fie gata pana la vara.
Minorul are domiciliul la mine si deocamdata nu exista un program de vizita. Ea nu a cerut la proces acest lucru ,acesta fiid si unul din motivele pentru care nu vrea sa-mi dea semnatura,conditionanndu-ma de intocmirea unui program de vizite la notariat,eu dorind unul prin tribunal deoarece de fiecare data cand a plecat la ea nu l-a luat si adus la orele stabile ,fie venea mai devreme luand copilul de la gradinita mai devreme (ora 13) fie aducand-ul mult mai tarziu decat ora stabilita(ora 21) si neanuntandu-ma la ce ora vine in ciuda insistenetelor mele de a o contacta telefonic sa-mi dea un raspun .Pur si simplu ma trezesc cu ea la poarta cerand-umi sa pregatesc copilul ca s-a ivit o problema si a trebuit sa vina mai devreme sau mai tarziu. O data a trebuit sa fac si reclamatie la politie pentru ca trecusera deja 4 ore decand trebuia sa vina si nici nu stiam daca mai vine deoarece nu a vrut sa-mi raspunda la telefon.Programul de vizita era unul asemanator cu cel stabilit prin tribunal,primul si al trei-lea week-end jumatate din vacante samd.
Multumesc mult,as dori sa incep procesul acum ca pana in Iunie sa fie gata,sper .
Nu am nimic cu religia catolica sau cu oricare alta religie ,ideea e ca, ar fi trebuit sa ma intrebe si pe mine in privinta asta.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Dupa cate vad si dupa cate am mai citit pot sa presupun ca legea este incopleta,stabileste custodia comuna dar nu vine cu lamuriri privitor la ce se intampla daca unul parinti nu respecta termenii.Problema cu situatia medicala nu ar fi singura, dar inainte sa va relatez si despre alte aspecte sa va prezint pe scurt situatia de ansamblu.Sunt despartit avem impreuna 3 copii,6 ani,3 ani respectiv 1 an.Cel mare mi-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca.Noi incepand demersurile de divort inaintea nasterii celui mic si inainte ca cel mijlociu sa fie diagnosticat cu TSA (ca sa nu fiu acuzat ca am fugit de responsabilitate .cred ca motivele divortului nu sunt relevante si oricum nu cred ca si-ar avea rost in dicutia asta)Un alt aspect ar fi ca cel mic a fost botezat in religia cotolica fara sa fiu intrebat daca sunt de acord sau nu( din nou unde sa ma duc si sa reclam ce?credeti ca s-ar fi uitat cineva la mine?), in conditiile in care ceilalti doi sunt de religie ortodoxa .Cu cel mare as dori sa plec la vara in vacanta in Grecia si nu vrea sa-mi dea semnatura pentru iesire din tara si eliberarea pasaportului (pentru acesta problema am luat legatura azi cu-n avocat si intr-o prima faza am stabilit trimiterea unei notificari in care sa includem si acest aspect cu privire la actele medicale.) In fine "Indiferent de dificultatile cu care ne confruntam , de experientele dureroase de viata prin care trecem adevaratul nostru dezastru este sa ne pierdem speranata " :)
Va doresc o seara buna!
Pot merge la medicul de familie ,daca imi spune care este,ea a schimbat medicul de familie si s-a mutat in alta localitate unde acum are un alt medic de familie pe care nu-l stiu.Ea mai primeste si un ajutor de la stat pentru terapie ABA ,care nu stiu ce valoare are pentru ca nu vrea sa-mi spuna,dar imi cer bani sa acopar eu diferenta de terapie pana la o suma stabilita de ea(pentru ca nu stiu nici cat costa ,de cate ori face tarapie).Ma pot adresa instantei sa-mi spuna la ce valoare se ridica ajutorul de la stat,cat costa terapia,de cate ori face?
Ce motive ar fi sa-mi respinga actiunea?Am primit email-ul cu rezervarea si trebuie sa trimit avans?cum sa trimit avans daca copilul n-are nici pasaport,ce siguranta am, ca daca fac plata o sa obtin si acceptul ?Am uitat sa specific,copilul are domiciliul la mine si este custodie comuna,program de vizite nu exista, ea deocamndata nu a cerut program de vizite....
Va multumesc mult!
Buna ziua,
O pot actiona in judecata pe fosta sotie ca nu vrea sa-mi arate actele pentru unul din minori care este bonlav si nu vrea sa-mi spuna ce diagnostic a primit de la spital?Copilul sufera de tulburari din spectrul autist si nu a vrut sa-mi spuna ca a fost internat cu el la spital si nici ce diagnostic are.Minorul primeste si ajutor de la stat si nici ce suma primeste nu vrea sa-mi spuna ,ca sa stiu si eu cu ce bani vin in completare pentru terapie,ea cerandu-mi o suma de bani spunand-mi ca atat mai este nevoie.Pot cere restituirea cheltuielilor de judecata?Custodia este comuna cu domiciliul la ea.