avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate cioba mihaela

Activitate cioba mihaela

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti asupra obligatiilor pe care le are, ca si impozite, un cetatean roman in urmatoare situatie. Angajatorul este din Marea Britanie, salariul este virat lunar de ei, dar locul de munca efectiv este in Afganistan. Romania nu are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri cu Afganistan.
Este posibil, intr-o asemenea situatie, ca cetateanul roman sa mai aiba de platit impozit aici in Romania atat timp cat el este plecat mai mult de 183 de zile pe an si angajatorul este din UE? Multumesc.
Răspuns la discuția pensie intretinere
Multumesc.
Buna seara. Imi cer scuze daca s-a mai pus aceasta intrebare si nu am observat. In cazul in care se datoreaza pensie alimentara, iar cel care o plateste are un PFA pe domeniul informatic cu venituri mai mici de 120.000 euro/an, deci se incadreaza la norma de venit cum se stabileste pensia? Care este modul de calcul? In registrul jurnal de incasari si plati se inregistreaza si la acestia veniturile si cheltuielile.
Mentionez ca persoana in cauza mai are un copil ( student), iar cel caruia i se datoreaza pensia este tot student. Deci copiii au nevoi in mod egal.
Va multumesc.
Buna seara. Am o mare nelamurire si am fost " plimbata" intre institutii si regulamente incat simt ca trebuie sa ma adresez cuiva care stie legislatia in materie. De un an si jumatate fiica mea este studenta in Scotia si ii trimit cam la o luna colete. Pana acum am trimis, de fiecare data ( asta fiind si scopul) si 2 cartus de tigari. Astazi m-am prezentat ca de obicei la respectiva companie si mi s-a refuzat trimiterea spunandu-mi-se ca am voie doar 10 pachete. Vama spune ca nu exista restrictii, la obiecte interzise spre Marea Britanie nu apar produsele din tutun... Nu stiu ce sa fac si ce sa mai citesc pentru ca mi se pare ca ceva nu e in regula. Mai fac si precizarea ca mi s-a spus ca telefonic li s-a comunicat de la Bucuresti acest lucru, dar sunand la un oficiu postal in alt judet mai mare ca al meu nu stiau de asa ceva. Multumesc oricui are un raspuns fundamentat. Cu stima,
Mihaela
Am si eu o problema similara ( de fapt mama mea ). Necazul mare este ca nu stam in aceeasi localitate, iar ea este pensionara si stiti cum este.... Nu sta pe roze cu banii......
Ea a platit celor pe care CET-ul i-a dat pe o lista ( ei si-au instalat acum ceva timp centralele si isi recupereaza acum parte din investitie.. ), a primit acordul de 50%+1 a celor din bloc, dar.... ghinion. La adunarea generala a asociatiei de proprietari presedintele nu a fost de acord cu inchirierea a nu stiu carui spatiu de la nu stiu ce scara, motiv pentru care administratorul si cenzorul asociatiei au zis ca nu semneaza in procesul verbal al adunarii generale si declara sedinta nestatutara.
Si cu asta basta...... Ei se cearta pe ale lor si mama mea sufera....
Se mai poate face ceva?
In vigoare acum e Legea nr.325/2006 cu aplicabilitate din martie 2007. Multumesc mult!
Orice sfat sau parere e binevenita!