avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate dianap12

Activitate dianap12

Va rog sa-mi spuneti daca pentru o firma nou infiintata plafonul de scutire de 220.000 se calculeaza proportional cu perioada ramasa de la infiintare pana la sfarsitul anului.
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu sugestii privind organizarea contablitatii unei firme care are urmatoarele activitati:
- produce mobilier la comanda, dar ocazional, 2-3 facturi pe luna
- prelucreaza pal, adica il vopseste, il taie, etc si il vinde altor producatori de mobila.
In momentul in care primesc factura de intrare pentru PAL eu nu am de unde sa stiu pentru ce il va folosi.
Problemele mele sunt:
- pot considera activitatea de prelucrare pal ca nefiind productie si sa o inregistrez ca prestare servicii?
- pentru activitatea de productie mobilier, ma poate ajuta cineva cu un model de deviz pe care sa-l completeze cei de la firma? sau cum se procedeaza?
Sunt neplatitor de TVA. Am achizitionat din afara Uniunii o licenta pentru un soft care se utilizeaza on-line. Din ce am citit eu astfel de soft se considera serviciu intrucat ei nu ne-au furnizat nimic palpabil, nici macar un CD. Am primit o factura fara TVA. Acum nu stiu daca trebuie sa platesc TVA sau nu si unde se declara aceasta achizitie?
Adica numai cu borderou...scuze. Ar trebui si un contract de vanzare-cump, dar dilema mea e daca trebuie autentificat si daca mai are nevoie si de alte acte in spate....
E vorba de un mijloc fix. Nu stiu daca mege tot cu borderou?
Am o societate de confetii si am umparat de la o persoana fizica un utilaj second-hand. Nu am facut atunci nici un act cu d-na respectiva. As vrea sa inregistrez acest utilaj in contabilitate. Cum pot proceda? Un contract de vanzare-cump neautentificat la notar este suficient? Sau mai trebuie si alte acte? Sau se poate sa-l inregistrez cumva ca aport in societate?
Buna ziua,
am o societate care in luna decembrie a depasit plafonul de 65.000 EUR.
Acum intrebarile mele sunt:
1. Pentru timestrul IV calculez impozit pe profit?
2.Din impozitul calculat pentru anul 01.02.2013-31.12.2013 se scade impozitul micro deja achitat?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Factura fara livrare marfa
Furnizorul vrea sa completeze BO garantie si sa-i dea drumul in banca ..................
Răspuns la discuția Factura fara livrare marfa
Eu stiu ca dovada livrarii o reprezinta semnatura celui ce primeste marfa pe factura.....
Răspuns la discuția Factura fara livrare marfa
Va rog sa-mi spuneti daca exista undeva in legislatia obligatia ca factura sa fie semnata de client. Cum ar putea dovedi ca marfa a fost livrata?