Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie utilaje de la o persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie utilaje de la o persoana fizica

Am o societate de confetii si am umparat de la o persoana fizica un utilaj second-hand. Nu am facut atunci nici un act cu d-na respectiva. As vrea sa inregistrez acest utilaj in contabilitate. Cum pot proceda? Un contract de vanzare-cump neautentificat la notar este suficient? Sau mai trebuie si alte acte? Sau se poate sa-l inregistrez cumva ca aport in societate?
Cumpararea de produse de la persoanele fizice se face cu borderoul de achizitie.
E vorba de un mijloc fix. Nu stiu daca mege tot cu borderou?
Adica numai cu borderou...scuze. Ar trebui si un contract de vanzare-cump, dar dilema mea e daca trebuie autentificat si daca mai are nevoie si de alte acte in spate....