avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate nemernicu91

Activitate nemernicu91

Cotitez cu mare drag, dar pe cota parte. Din propria inițiativa, as face pe banii mei, dar altfel, am pretenția și eu ca totul sa fie la comun cum e și normal sa fie.

Szekely Barna a scris:

Trebuia să că întrebe înainte daca doriți să cotizați. Nu sa vă pună în față situației înplinite.

Asa stiam și eu, ca tot ceea ce ține de fațada unui bloc, este parte comună cu toți locatarii. Dacă voiam eu sa îl gletuiesc singur din banii mei, era decizia mea, fără așteptări din partea vecinilor. Dar dacă el locuiește la parter, și a luat decizia de a reface și aceea fațadă (pe lângă faptul ca si-a izolat peretii exteriori), nu cred ca mai ține de mine.
El zice ca e garajul meu, implicit și peretele, și cum sa vorbească cu vecinii pt asta

latka a scris:

Nu este legal, nu trebuie sa-i platiti nimic.

Buna seara,

Detin un garaj sub bloc, care are peretele exterior pe latura blocului. Un vecin, fără sa ma întrebe dacă sunt de acord, a gletuit peretele exterior pentru a fi mai estetic pe banii (și meseriașii lui), iar acum are pretenția ca eu sa plătesc 80% din sumă. Este legal?
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Salut,

Ma rezum doar la asta.
Nu este vorba despre locul de cazare. Este vorba ca acele teste ar urma sa fie plătite de către studenți, ceea ce nu este ok și corect.

Da, ai dreptate în privința organizării legat de examene și medii, dar astea sunt criterii legale. Cum ar fi sa îți pierzi locul de camin doar pt ca ești de alta religie? Sau doar pentru refuzul de a te vaccina? Sau pentru că ești de culoare?

Eu zic ca toată lumea înțelege partea aia cu "nimeni nu riscă inchiderea" dar atata timp cat și o persoana vaccinata poate lua virusul, îl poate transmite, îl poate face, de ce exista constrângeri pentru persoanele nevaccinate?

Nu sunt pro, nu sunt anti vaccin, dar prefer variantele fără efecte de turma, în care s-au creat grupurile astea doua de pro si contra vaccin.

Avem niște drepturi, avem niște legi, care nu se discuta și nu se negociază în funcție de preferințele vreunui grup.

Părerea mea e ca dacă ar fi asa legale cum spun cei pro vaccin, atunci nu s-ar mai castiga în instanță, nu?

hhs a scris:

Buna Andreea,
Eu stiu ca universitatile au un fel de autonomie in ceea ce priveste organizarea administrativa si curiculara. Asa cum un criteriu de cazare il reprezinta promovarea examenelor si mai apoi media anuala( oricand si acest criteriu poate fi considerat de un tribunal drept o discriminare !!!), asa oricand ar putea sa introduca un criteriu bazat pe cazarea cu prioritate a studentilor vaccinati si daca mai raman locuri al celor nevaccinati. si mai apoi in ordinea mediilor anuale.Tribunalul nu are de ce sa intervina in treburile interne ale unei institutii atata timp cat aceasta nu incalca prevederile legale. Nimeni nu risca inchiderea totala a unui camin din cauza instituirii carantinei. Asa ca oricum ai lua-o tot la coada vei fi la cazare. Fiecare are dreptul sa decida cei mai bine pentru el. Si tu la fel, poti decide, dar trebuie ca mai apoi sa-ti asumi rezultatul deciziei!!

Salut,

Ma rezum doar la asta.
Nu este vorba despre locul de cazare. Este vorba ca acele teste ar urma sa fie plătite de către studenți, ceea ce nu este ok și corect.

Da, ai dreptate în privința organizării legat de examene și medii.

Eu zic ca toată lumea înțelege partea aia cu "nimeni nu riscă inchiderea" dar atata timp cat și o persoana vaccinata poate lua virusul, îl poate transmite, îl poate face, de ce exista constrângeri pentru persoanele nevaccinate?

Nu sunt pro, nu sunt anti vaccin, dar prefer variantele fără efecte de turma, în care s-au creat grupurile astea doua de pro si contra vaccin.

Avem niște drepturi, avem niște legi, care nu se discuta și nu se negociază în funcție de preferințele vreunui grup.

Părerea mea...

hhs a scris:

Buna Andreea,
Eu stiu ca universitatile au un fel de autonomie in ceea ce priveste organizarea administrativa si curiculara. Asa cum un criteriu de cazare il reprezinta promovarea examenelor si mai apoi media anuala( oricand si acest criteriu poate fi considerat de un tribunal drept o discriminare !!!), asa oricand ar putea sa introduca un criteriu bazat pe cazarea cu prioritate a studentilor vaccinati si daca mai raman locuri al celor nevaccinati. si mai apoi in ordinea mediilor anuale.Tribunalul nu are de ce sa intervina in treburile interne ale unei institutii atata timp cat aceasta nu incalca prevederile legale. Nimeni nu risca inchiderea totala a unui camin din cauza instituirii carantinei. Asa ca oricum ai lua-o tot la coada vei fi la cazare. Fiecare are dreptul sa decida cei mai bine pentru el. Si tu la fel, poti decide, dar trebuie ca mai apoi sa-ti asumi rezultatul deciziei!!

3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vorbim despre vaccin aici, nu despre tbc, hiv, și alte boli contagioase. Acolo din câte știu, se cer adeverințe medicale și asa mai departe.

Aici vorbim strict de faptul ca acelor studenți li se cere testare odată/de doua pe săptămână pe banii lor. Nu sunt pro, nu sunt anti vaccin, nu sunt nici conspirationist. Dacă dvs vi se pare corect ceea ce se întâmplă, mie și altor persoane, nu ni se pare corect.

Ok, haideți ca deviem subiect. Întrebarea domnișoarei, este cum se poate schimba decizia facultății, si de a nu scoate studenții banii din buzunar propriu.

Învățământul din România, eu știu ca este indiferent de rasa, religie, boli, etc.

Deci subiectul este prima postare. Ma retrag din conversație.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa nu ma înțelegi greșit, exista criterii pe baza cărora se aplica acele locuri. Dar criteriul medical, etnie, rasa, religie, nu e un criteriu, ci o discriminare. Altceva?

pop_m a scris:


nemernicu91 a scris:

Ps: locul in camin întra în drepturile studenților, sau s-a schimbat ceva?


Poti te rog sa imi indici un cadru legal care instituie un asemenea drept, si, in oglinda, obligativitatea uniiversitatilor de a asigura un asemenea loc pentru fiecare student (daca e un drept, trebuie ca toti sa aiba dreptul la el, altfel ar fi discriminare, nu? )



4 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Salut,

În primul rand, drepturile tuturor sunt egale. Drepturile mele, nu se termina unde incep ale tale ca și persoana vaccinată. Știai ca tu ca persoana vaccinată, poți sa transmiți virusul la fel ca și mine ca persoana nevaccinata? Dacă am o problema de sănătate, îți asumi tu faptul ca as păți ceva în urma vaccinului? Eu zic ca nu.

În al doilea rand, platforma se numește avocatnet, nu se numește Facebook sau alte platforme în care nu mai ai loc de persoanele pro vaccin. Domnisoara a cerut păreri legale, nu păreri despre drepturile vaccinatilor (care sunt la fel ca ale nevaccinatilor). La fel de bine cum ea ca nevaccinata își poate cauta chirie, la fel de bine și persoanele vaccinate își pot cauta chirie. Sau brusc aveți mai multe drepturi?

Și în ultimul rand, ea nu s-a plâns de faptul ca se testeaza anti covid, s-a plâns de faptul ca aceste teste sunt foarte dese, sunt plătite din banii lor și nu al universitatii. Oare e foarte sănătos pentru organism sa îți bagi de doua ori pe săptămână bețele acelea în nas?

Ps: locul in camin întra în drepturile studenților, sau s-a schimbat ceva?

Pps: nu, nu e mai simplu sa se vaccineze.

O zi buna



pop_m a scris:

Domnisoara, drepturile si libertatile dumneavoastra sa termina acolo unde incep drepturile si libertatile altora. Respectiv a colegilor dumneavoastra de camin, care au dreptul sa nu fie bolnavi, sa fie protejati cat mai mult posibil de boala. Sau a universitatii, care are dreptul de a nu fi nevoita sa inchida un camin intreg, pentru ca e focar de covid.
Daca va convin regulile impuse bine, daca nu, sunteti libera sa locuiti in chirie. Locul in camin nu e un drept constitutional, e o optiune.
Nu ar fi mai simplu sa va vaccinati?


Discuție Parcare masini
Buna seara,

Existe vreo lege care obliga detinatorii de masini, sa isi parcheze masinile in garaj?

Concret: in parcarea de la bloc, exista o persoana care are masina dar NU are carnet, deci nu o muta din locul respectiv (ocupa locul degeaba), exista o persoana care nu si-a mutat masina de vreo 5 ani, exista o persoana care are 2 garaje si 5 masini (dintre care 2-3 nu le muta cate 3-4 zile dar garajele nu le foloseste). Astfel unii ajungem sa ne parcam masina la 2-3 blocuri distanta din cauza acestor persoane. Ce s-ar putea face?