avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 324 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina03

Activitate Catalina03

Buna ziua!
As vrea sa prezint o problema destul de delicata pentru mine.
Lucrez in domeniul videochat-ului.
Problemele au inceput sa apara cand unul din membrii de pe site-ul pe care activez, unul din cei care platea destul de des serviciile mele, mi-a cerut sa ne vedem in realitate. Am refuzat si de atunci a inceput sa ma ameninte in nenumarate moduri. In primul rand, domnul in cauza imi stia numele real, informatie pe care eu nu am furnizat-o nimanui. A facut un cont de facebook cu numele meu, a trimis mesaje persoanelor din lista mea de prieteni in care a atasat link-uri si poze (cu mine), m-a amenintat ca imi va contacta facultatea cu scopul de a fi exmatriculata, apoi a amenintat ca se sinucide. Dupa cateva ore(de la presupusa sinucidere), de pe contul lui de skype am inceput sa primesc mesaje de la o persoana care pretindea ca este fosta lui iubita, ca domnul in cauza s-a sinucis, iar eu o sa platesc pentru asta. Apoi am inceput sa primesc mesaje, de pe acelas cont de skype, de data asta pretinzand ca este un prieten de-al domnului in cauza, ca e vina mea ca s-a sinucis si cineva ma cauta in orasul din care sunt pentru a ma face personal sa platesc. Dupa cateva zile de mesaje interminabile de amenintare, domnul in cauza s-a aratat a fii cat se poate de in viata. Mi-a propus o suma de bani pentru a renunta la activitatea mea de videochat, propunere pe care am refuzat-o. Amenintarile continua si s-a ajuns pana la punctul in care imi cere sa ma sinucid("Do the world a favor and end your life" acestea sunt cuvintele lui). Starea mea mentala s-a degradat foarte mult in aceasta perioada de tortura,mi-am incetat activitatea, imi e frica sa ies pe strada, imi e frica pana si sa ma conectez la internet. Nu inteleg cum a reusit aceasta persoana sa imi afle numele, probabil si adresa(asta spune el, ca imi stie adresa).
Intrebarea mea este: exista vreo solutie legala pentru aceasta situatie?

Va multumesc!