avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Activitate diannaovi

Activitate diannaovi

Ce tipuri de contracte se pot incheia la angajare..in fara de contractul individual de munca pe perioada determinata /nedeterminata?Exista un tip de contract , daca angajatul nu doreste sa achite contributiile sanatate, somaj..vechime, pensie..contract de comison ce ar putea fi?Din pacate in tara noastra aceste cotizatii ajung aproape 50% din salariu...
impozitul pe dividende va ramane 5% si pt 2017, dc ai contract de munca si platesti 5.5% la sanatate?cotele CAS si CASS vor scadea (ma refer la cele aplicabile la salariu minim)?multumesc.
as dori sa stiu daca se acorda facilitati pt crearea de noi locuri de munca, unde ma pot interesa?
Răspuns la discuția somer de lunga durata
Multumesc pt raspuns.Unde as putea sa ma adresez pt a primi o informatie exacta pt ca la ajofm nu m au lamurit, in sensul ca au spus ca se incadreaza doar somerii inregistrati de cel putin 12 luni(asa a dedus doamna care lucreaza acolo..insa nu mi au facut si referire la lege, pt ca eu nu vad unde scrie ca este vorba doar despre someri inregsitrati de cel putin 12 luni.Ar trebui sa ma adresez la anofm..cei de acolo ar trebui sa stie exact cred?
In legatura cu subventiile acordate pt societatile care angajeaza someri de lunga durata, care someri se incadreaza in aceasta categorie, someri inregistrati la ajofm sau neinregsitrati?As dori articolul din lege care face referire.Multumesc.