avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate doinitzaalexei

Activitate doinitzaalexei

Locuiesc intr un bloc cu 4 etaje la care s a deteriorat acoperamintul si ploua la cei de la ultimul etaj. Intrebarea mea este daca exista vreo lege nou aparuta care sa i oblige financiar pe toti locatarii sa participe la aceasta cheltuiala sau este obligatia numai a celor de la ultimul etaj, carora le plua in casa.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția certificat de mostenitor
Multumesc din suflet pt amabilitatea dvs.
Buna ziua. Va rog frumos sa ma indrumati si pe mine si pasii care trebuie sa i fac pt a da curs unui certificat dr mostenitor. In urma decesului tovarasului meu de viata(in martie 2008) cu care n am fost casatorita dar am fost impreuna 22 de ani , el neavind copii, eu am devenit legatar universal si obtinind pe baza testamentului un certificat de mostenitora unui apartament. Intrebarea mea este ce acte imi trebuiesc pt a l putea trece pe numele meu la sectia financiara.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Atacare act de mostenitor
Va multumesc din suflet pt ca m ati linistit.Dumnezeu sa va ajute in tot ce faceti.
Va rog daca puteti sa ma linistiti intr o problema. Am stat timp de 22 de ani c o persoana nefiind casatoriti.Cind s a imbolnavit el a dorit sa mi lase prin testament apartamentul cu toate lucrurile. El neavind in viata parinti sau copi, ci numai frati si nepoti. Cu acest testament lasat , eu am obtinut de la notarul din raza care apartinem certificatul de unic mostenitor. Au trecut 3 luni de la decesul lui.Intrebarea mea este : fratii si nepotii mai pot ataca acest certificat de mostenitor?Va multumesc anticipat daca veti dori sa ma linistiti.
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Multumesc din suflet pentru raspunsul pe care mi l ati dat.
Va rog mult sa ma ajutati intr o problema, se pare destul de delicata.In urma decesului parintilor nostri, eu si fratele meu am mers la notar si am facut actul e mostenitor prin care ni se stabilea la fiecare cotele parti de care beneficiam.Dar n am fost la tribunal sa deschiem procesul de partaj pt a se definitiva acceasta succesiune ce ne revine si cit(mentionez ca noi suntem frati numai dupa mama si el beneficiaza de o cota parte mai mare).Ulterior s a iscat o neintelegere intre noi si el s a dus la tribunal sa ma dea in judecata ca nu vreau sa i acord o parte din terenul care el il dorea. Mentionez iar, ca nu era facut partajul succesoral prin tribunal,el fiind cerut cu ocazia acestui proces. Dupa ce s au cheltui destui bani prin tribunal, am ajuns la o intelegere si as vrea sa i cedez lui tot ce mi ar apartine mie. Va rog sa mi spuneti cum sa procedez, daca se poate face acest lucru in cadrul acestui proces sau trebuie facut altceva.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Testament
Multumesc din suflet pentru informatiile promte pe care mi le ati acordat.Sa va ajute Dumnezeu in tot ceea ce faceti.
Discuție Testament
In urma decesului tovarasului meu de viata timp de 22 ani , acesta mi a lasat prin testament apartamentul cu toate bunurile existente. Acest testament a fost facut la notar cu 1 an inaintea decesului lui. Noi n am fost casatoriti, el neavind parinti in viata nici copii.Care sunt pasii pe care trebuie sa i urmez acum pentru a intra in posesia apartamentului in care deja locuiesc. Va trebui sa merg din nou la notar sau la tribunal?Daca poate cineva sa ma ajute ii multumesc anticipat.
Buna ziua!
Am si eu o mare problema, poate ma ajuta cineva.
In urma decesului mamei noastre, in 2004 eu si fratele vitreg ( frati numai dupa mama),am facut succesiunea la notar numai , fara a face partajul terenului si a imobilului mostenit cu masuratorile cadastrale respective si punerea fiecaruia in drepturi. Acum ma trezesc cu citatie la tribunal pentru ca n am fost de acord cu o imparteala a terenului facuta de el (care in total este de 950m2) mie sa mi revina 350m2 si lui 450m2 , pt ca vrea sa si construiasca ceva pe partea lui de teren.Mentionez ca la incheiera actului de succesiune la notar s a obligat verbal ca o sa mi dea lunar o suma de bani ca el sa se folosesca singur de casa si teren eu fiind de acord. dar n am primit niciodata aceasti bani. Cu putin timp in urma am avut nevoie de niste bani si am imprumutat de la el(25 mil) . Acum profitind de faptul ca mi a dat acesti bani a facut toate demersurile la notar impunindu mi sa i vind acei 100 m2. Eu nefiind de acord m a dat in judecata. Mentionez ca nu exista nici o semnatura de a mea c as fi de acord cu aceasta vinzare. Poate legea sa ma oblige sa i dau acesti 100 m2 daca el a demarat niste acte pt constructia respectiva?