avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate poni

Activitate poni

Pot gasi si pe internet cumva informatii referitoare la dosarele aflate la Tribunal?
Ati putea sa ma ajutati cu un model de si unde ar trebui depus? La registratura cumva?
Sa inteleg ca salariatii care nu si-au primit banii restanti daca nu se inscriu la masa credala nu primesc nici un ban dupa terminarea procedurii de insolventa?
Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine cu ce trebuie sa fac ca sa ma inscriu la masa credala?
Am aflat ca firma a facut toate demersurile pentru a fi declarata in faliment incepand cu 1 aprilie 2009.
Sora mea e in concediu medical de cand a fost operata, adica din martie.
Firma nu i-a platit nimic in toata aceasta perioada(ma refer la concediu medical) pe motiv ca nu are de unde.
In cazul in care cu 1 aprilie s-a declarat falimentul, ce se intampla cu sora mea, ea inca este in concediu medical urmand ca sa mearga la comisie in vederea pensionarii?
Deci, incepand cu 1 aprilie indemnizatia pt.concediu medical va fi platita de Casa de Asigurari de Sanatate a sect.4?(Ea are domiciliul in sect.4, Buc.), caz in care trebuie sa completeze o cerere si sa ataseze toate certificatele medicale in original sau copie sau care este procedura legala?
Cum poate ea lua legatura cu lichidatorul judiciar, unde trebuie sa se adreseze ca sa afle cine este?
Multumesc frumos,
Buna ziua,
Pe 15 martie 2009 am intrat in somaj prin restructurarea postului. Nici pana la aceasta data nu mi s-a dat salariul restant plus cel compensatoriu pe motiv ca nu sunt bani.
Intre timp, firma a vandut una din masini, mi s-a spus ca voi primi banii, ceea ce nu s-a intamplat.
Am aflat ca incepand cu 1 aprilie s-au facut toate formalitatile pentru a se declara falimentul.
Intrebarea mea ar fi ce as putea totusi face sa recuperez banii pe care firma mi-i datoreaza?
Pe cale amiabila vad ca nu e posibil, tot sunt dusa cu vorba.
Multumesc,
Răspuns la discuția despre somaj
Asa este, a lucrat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, nu la negru.
Deci, trebuie sa mearga la Oficiul National al Reg.Comertului din bd.Unirii 74, acolo trebuie sa se duca?
Daca, totusi firma nu e de gasit nici la adresa care figureaza acolo?:(
Ii trebuie acea adeverinta din partea angajatorului care se depune la somaj si daca angajatorul nu e totusi de gasit?
Banuiesc ca la Somaj sunt depuse declaratiile lunare, ar putea sa solicite reconstituirea sumelor platite la fd.de somaj de acolo sau...??? Offf..chiar nu stiu.
E incredibil ce se poate intampla in tara noastra...Prestezi o munca, platesti dari la greu la stat, si, la o adica, poti avea surpriza sa iei...teapa.
Discuție despre somaj
Buna seara,
Un prieten a fost dat afara prin restructurarea postului, deci beneficiind de somaj.
Aici, are 10 luni de cand e angajat.
Pentru a putea beneficia de somaj, trebuie sa aiba 12 luni in care s-a cotizat la somaj in ultimele 24 luni.
Din pacate, pentru cele 2 luni care-i lipsesc pentru a putea beneficia de somaj trebuie sa mearga la fostul angajator, care nu e de gasit. Si-a schimbat sediul si domeniul de activitate.
Ce ar trebui sa faca, unde sa se adreseze pentru a putea totusi beneficia de somaj in aceasta situatie?
O seara cat mai placuta,
Buna dimineata,
Sora mea e in urmatoarea situatie: acum 1 luna s-a operat pentru a i se introduce o proteza in piciorul stang.
Firma la care lucreaza, se pare ca are mari dificultati financiare, plateste angajatii cu mare intarziere, si se aude ca intentioneaza sa demareze procedura falimentului.
Sora mea, datorita diagnosticului pe care il are, mai trebuie sa stea acasa pentru a se recupara inca cel putin 2 luni, dupa care va merge la comisie pentru a se stabili daca e apta pentru a se intoarce in campul muncii.
Intrebarea mea ar fi: in aceasta situatie, daca firma declara falimentul, ce se va intampla cu ea...ea fiind in concediu medical si este in momentul de fata in imposibilitatea de a merge, face doar pasi cu, cadrul.?
Ii pot desface contractul de munca astfel incat sa poata beneficia de somaj?
Mentionez ca are 20 de ani in campul muncii si are 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.
Daca nu este posibil asa ceva, ce are ea de facut in cazul in care, firma devenind in situatia de imposibiliate de plata...ramane si fara somaj si fara macar cei 75 % din salariu pe care-i are conform legii, dar pe care, firma neavand cu ce...nu-i da?


Buna ziua,
Va rog mult de tot sa ma ajutati cu niste informatii.
Am fost disponibilizata de la locul de munca, primind un preaviz in care se stipuleaza ca sunt concediata din cauza desfiintarii postului din motive economico-financiare.
Acel preaviz l-am primit fizic joi, urmand ca de luni, 16 martie sa-mi inceteze CIM.
Deci, era ANTEDATAT in asa fel incat din 16 martie sa nu mai fac parte din firma.
L-am semnat pentru ca, sincera sa fiu n-am mai vrut sa lucrez nici o secunda acolo in conditiile in care dreptul angajatului e clar calcat in picioare.
Plata salariului este, cf.CIM pe 15 si 30 ale lunii.
As vrea sa rog sa-mi spuneti si mie, cf.legii, cand ar trebui sa iau salariul restant aferent muncii mele in perioada 1-15 martie, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat pe anul in curs, precum si salariul compensatoriu cf.preavizului primit?
Pana la aceasta data n-am primit nici un ban si seful ma tot abureste ca o sa-i primesc pe bucatele, cand vor primi si cei care mai lucreaza in firma.

Va rog mult sa ma ajutati, ca sa stiu exact cum sa actionez ca sa-mi recuperez drepturile mele salariale.

Va multumesc si va urez o zi cat mai placuta,
Răspuns la discuția rugaminte...in legat.cu somajul
Va multumesc frumos, informatiile furnizate de dvs. o sa-i fie colegului meu de un real folos.
O zi excelenta va urez!!