avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate legian

Activitate legian

Buna. am nevoie de putin ajutor. Trebuie sa fac o angajare,( PRIMA PE CARE O FAC)...iar oricat m-am interesat...mai mult m-am bulversat. Imi puteti spune exact pasii care trebuie parcursi..adica unde trebuie sa ma duc...ce trebuie sa depun . ( actele necesare pt angajare le stiu)...dar nu stiu de unde sa incep....de la AJOFM...de la Finante....
Cei de la AJOFM mi-au zis ca trebuie sa depun oferta loc de munca si comunicare...si atat. si de acolo...ce fac?

pff

Multumesc anticipat. Prima e mai grea #-o
Pt o micro nou infiintata...12 ian. 2017...se depune D101 pana pe 25 febr ?
mentionez ca nu am avut activitate deloc in ian...Prima factura este pe luna februarie. Multumesc.
multumesc mult! Concursurile sunt organizate la nivel national.....noi doar colectam taxele de concurs pe care le dam institutie in fapt ....si ei ne trimit materialul didactic pt concurs....cu factura si chitanta. tot venituri din activ ec ar fi ? daca suntem doar intermediari...pt ca fara asociatei de parinti,,,nu se mai poate participa la concursuri scolare.
Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu cateva aspecte legate de o asociatie de parinti.
Membrii fonadatori sunt 3 pers...dar se doreste aderarea de noi parinti in asociatie..cum se poate face asta ? membrii noi veniti...se poate sa fie doar sustinatori...,, adica nu membrii cu drepturi depline.... ? unde as gasi ceva legi de unde sa vad ce trebuie facut intr-o asoc,,,inafara de og 26/2000.
Momentan asociatia este facuta strict pt adunarea banilor pt participarea copiilor la diverse concursuri scolare. Cum pot sa incasez banii( taxa de concurs ) daca persoanene nu sunt membre in asociatie...doar parinti? ce scriu pe chitanta ? E legal sa adun bani pt concurs si sa ii folosesc in acest scop


multumesc