avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate andrey_f_c

Activitate andrey_f_c

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti contract de intretinere in schimbul imobilului sau... considerati ca faceti tot ce faceti pentru ea asa ca un lucru bun fara sa asteptati nimic in schimb... pentru ca daca nu faceti nici un act, veti ramane doar cu efortul depus, cu stres, cu bani cheltuiti si... nici un "multumesc" de la altii...
Vorbesc din experienta...
Daca sunteti persoana cu handicap gr 2, de ce nu ati cerut la directia de venituri sa fiti scutit de la plata impozitului pe cladire?
Probabil ca nu stiti ca sunteti scutiti...
Daca cereti acuma, se plateste din urma pana la data cererii...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimabile,
Fa-ti un bine si redacteaza expres ca actul semnat (declaratia) este PENTRU ACCEPTAREA MOSTENIRII.
Dezbaterea se va face ulterior.
Sa nu mai insiste notarul si cu acceptarea si cu dezbaterea caci sunt 2 pasi separati care, da... se pot face in aceeasi zi.
DAR, directia ta trebuie sa fie doar pe acceptarea mostenirii pentru a se putea deschide etapa de DEZBATERE.
Buna ziua,
Am avut un proces civil fiind parat impreuna cu mai multe persoane (eu fiind mostenitorul celui ce a comis fapta si implicit am mostenit si "problema" - fara sa stiu), pe care l-am pierdut...
Una dintre persoanele "parate" este persoana cu handicap pusa sub ocrotire (interdictie), pe care o am in ingrijire , eu fiind tutore legal pentru el.
Sentinta finala este ca eu sa platesc x suma despagubire si y suma de cheltuieli de judecata iar persoana pe care o am in intretinere sa plateasca si ea aceeasi suma.
Persoana cu grad de handicap nu are alte venituri decat indemnizatia de handicap si pensia de handicap...
Eu mi-am platit partea mea....
Intrebari:
1. Daca eu nu platesc si partea persoanei cu handicap, poate fi executat silit si sa fie pusa proprire pe acele venituri ale persoanei cu handicap?
2. Se poate intoarce spre mine sa mi se intample mie ceva daca nu se plateste acea suma?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine semneaza primirea banilor pe cuponul de pensie (caci trebuie semnat)?
Daca nu sunt dovezi pentru acei "bani pusi deoparte", cu o siguranta de 99,99%, matusa dumneavoastra va ramane fara acei bani.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere ca nic nu a platit chiria si nici nu mai este in termen contractul, fiind expirat, de ce nu poate detinatorul apartamentului sa cheme politia si sa il dea afara direct, fiind o ocupare abuziva de imobil, la care omul se va trezi si cu cheltuieli mari la utilitati...?
Contract de intretinere este cel mai sigur si cel mai ieftin si cel mai convenabil pentru ambele parti... aveti putin de umblat , inclusiv sa aduceti un certificat sau expertiza psihologica pentru ambii parinti ca sunt ok din punct de vedere psihic... iar in rest... succes caci veti avea sigur.
Repet: contract de intretinere, fie cu uzufruct sau fara... preferabil fara uzufruct. In cazul celui cu uzufruct, nu puteti locui cu ei decat daca va dau ei voie (in scris)...
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-a schimbat legea si termenul din noua lege...nu se mai numeste "punere sub intedictie" ci "punere sub ocrotire"....
Răspuns la discuția Drept si religie....
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua Stimate domn Bote Marius,
Va recomand sa deschideti proces pentru acest aspect si va veti trezi in mod sigur cu bani aruncati "la porci", ca sa citez un verset din Scriptura "Nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor...". Cu alte cuvinte pierdeti bani, timp pretios, relatiile cu nepotelul si cu copii dumneavoastra.
Aveti libertatea de a face ce doriti dumneavoastra... Consecintele vor fi pe masura.
Succes si bucurii numai in cele bune dupa voia Celui de Sus.
Răspuns la discuția nerespectare act de donatie


Donatia poate fi revocata in instanta doar pt fapte grave.


Oare furtul banilor nu intra la penal? Doar intreb... poate are sanse omul sa isi gaseasca cat de cat linistea...