avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate YRY COMPANY SRL

Activitate YRY COMPANY SRL

Caut un avocat din judetul IASI, pentru a ma reprezenta intr-un proces de drept civil-mostenire drept proprietate.
Răspuns la discuția renuntarea la mosteniere
Multumesc pentru raspunsuri. As mai preciza doar ca desi in certificatul de mostenitor ceilalti frati renunta la mostenire ei se regasesc in Titlu de proprietate. Este normal?
Răspuns la discuția renuntarea la mosteniere
vreau sa fiu ma explicid, deci cei cinci frati au dezbatut mostenirea in anul 1985, cu certificat de mostenitor, la renuntatori conform art. 700 cod civil apare unul din frati, iar celalat da o declaratie notariala prin care renunta in favoarea unui dintre frati, deci normal raman 3 frati mostenitori (zic eu). Acum pe titlu apar toti cei cinci frati, si cel care apare in certificatul de mostenitor ca a renuntat, si cel care a dat declaratie notariala ca renunta in favoarea altui frate, mai mult, acesta din urma si semneaza acte de punere in posesia fara sa aibe inputernicire din partea celorlalti frati. Poate acesta sa semneze acte de punere in posesie, chiar daca este pe titlu de proprietate, fara a avea acceptul tuturor de pe titlu?
Răspuns la discuția renuntarea la mosteniere
multumesc pentru raspunsuri, atunci in acest caz, cand ambii care au renuntat la mostenire se regasesc pe titlul de proprietate si mai mult continuie sa semneze procese verbale de punere in posesie, ce este de facut? cum trebuie sa procedez?
inca o data multumesc
Răspuns la discuția renuntarea la mosteniere
multumesc pentru raspunsuri, atunci in acest caz, cand ambii care au renuntat la mostenire se regasesc pe titlul de proprietate si mai mult continuie sa semneze procese verbale de punere in posesie, ce este de facut? cum trebuie sa procedez?
incao data multumesc
Răspuns la discuția renuntarea la mosteniere
si daca cel care a renuntat la mostenire se afla pe titlul de proprietate si pe deasupra mai si semneaza proces verbal de punere in posesie, ce e de facut?
Răspuns la discuția renuntarea la mosteniere
si daca unul dintre acestia semneaza un proces verbal de punere in posesie acesta este nul ?
Buna ziua, am o intrebare, daca in anul 1985 dintr-un numar de 5 frati, doi dau declaratie notariala ca renunta la mostenirea dupa parintii decedati, acum dupa retrocedari acestia mai au dreptul legal la mostenirea redobandita dupa revolutie?
Multumesc!
Am si eu o nelamurile: daca am refuzat sa semnez punerea in posesie conform legii 18, pe motiv ca primaria refuza sa imi accepte un drum de aces deoarece pe el sunt construite, de catre un vecin, unele anexe fara autorizatie de constructie si fara acceptul nostru. In capatul parcelei exista o varianta de drum dar acesta este drum de exploatate, deci pentru tractoate carute etc. terenul fiind situat la limita intravilanului.
Care ar fi pasii urmatori, am facut un proces verbal de predare unde am specificat motivele pentru care nu am semnat. De la primarie mi-au spus ca vor trimite dosarul la prefectura. Cum ar fi mai bine, sa astept raspunsul lor sau sa trimit eu actele la prefectura. Daca le trimit, cui trebuie sa se adreseze, prefectului, Comisiei judetiene de fond funciar?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția terenul de sub casa
masuratorile de cadastru sau facut imediat dupa revolutie in baza actelor si registrelor din 1956, adica cine a fost proprietarin 1956 pe terenul respectiv a fost trecut si la data respectiva atata timp cat nu exista nici un act de instrainare. Cum sa fim proprietari si atunci cand am vandut casa, pe vreamea aceea era imposibil sa detii 250 de metri dar mai ales 5000.......