avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate WizKhalifa

Activitate WizKhalifa

Discuție canabis
Am fost prins o data cu o cantitate mica de canabis si acel caz s a finalizat. Intrebarea mea este, acum 2 saptamani am fost prins a doua oara cu un joint, pot sa fac inchisoare pentru asta? Ma gandesc ca nu reprezint un pericol pentru societate consumator fiind, prima oara am scapat ieftin, dar ma gandesc ca fiind deja a doua oara .. e deja altceva.. ce parere aveti?
Discuție Dosar penal
Am un dosar penal ce se afla in faza de " confirmare renuntare la urmarirea penala "
am fost citat pe 27 februarie, adica fix in ziua in care trebuia sa ma si prezint in instanta, asa ca nu m am putut prezenta. Solutia a fost amanarea pana pe 27 martie. Intrebarea este, in caz ca nu ma prezint se poate solutiona cazul? Si confirmarea renuntarii urmaririi penale se poate solutiona cu clasarea dosarului? Nu este o fapta periculoasa, aveam jum de joint si procurorul de la diicot mi a spus sa nu mi fac griji
Buna seara, am un dosar clasat ( ma prinsesera cu un joint ) am scapat foarte usor, nici macar amenda, nimic nimic. Problema sta in felul urmator, acum ceva timp am fost prins langa un club tot cu un joint, am declarat ca am luat de la un necunoscut din club si n am martori la declaratie, mentionez ca eram singur, nu erau prietenii cu mn . Credeti ca avand deja un dosar clasat cu consum de canabis, de data asta e posibil sa patesc ceva?
Răspuns la discuția Prins cu jumatate joint cannabis
Magistrat, polițist etc. chiar nu-mi doresc, vreau sa urmez Academia de Studii Economice
mulțumesc pentru răspuns .
Buna ziua, acum 3 zile am fost surprins de catre un echipaj de politie in timp ce fumam un joint alaturi de tovarasul meu, la sectie ne au luat datele, in declaratie am scris ca sub nici o forma nu i am oferit tovarasului meu sa fumeze, am cumparat de la un necunoscut, este printre primele dati cand fac asa ceva, am fost impins de stresul si presiunea pusa de examenul de bacalaureat sa fac acest lucru etc, acel jumatate de joint continea maxim 0.1 cannabis si a fost trimis la laborator si a ramas ca ma cheama un procuror. Mentionez ca nu am antecedente, sunt un elev foarte bun, iau bursa de merit. Intrebarea este ce pot sa fac sa scap cu o amenda administrativa? sau ceva care sa nu mi afecteze cazierul, avand in vedere ca prietenul meu a fost trecut ca martor, dar el nu a dat declaratie impotriva mea si a sustinut ca el n a consumat . Chiar imi doresc sa termin cu prostiile, imi doresc sa intru la o facultate foarte buna si sa am un viitor stralucit, mentionez ca m am lasat si problema e ca nu am informatii despre cel de la care am luat, inafara de nr de telefon si stiu cum arata. Ce ma sfatuiti sa fac?